Dodany: 28.02.2016 15:49|Autor: illerup

cytat z książki

Pierwsi ludzie byli bardzo wysokiego wzrostu i żyli niesłychanie długo. Teraz ludzie wyradzają się, stają się coraz niżsi i z każdym pokoleniem życie ich jest krótsze. Nadejdzie w końcu czas, kiedy będą żyli zaledwie siedem lat i już w dzień po urodzeniu będą zdolni do pracy. Będą wtedy mierzyli jeden łokieć wzrostu, a ich konie będą wielkości zająca.
Wówczas wzejdą trzy słońca, które wypalą wszystko, co jest na ziemi. Pozostaną jedynie trzy góry. Po ogniu spadnie ołowiany deszcz, który rozmyje owe trzy góry, tak że pozostanie z nich tylko piasek. Wtedy zadmie wiatr, wymiecie piasek i dzięki temu uwolnione zostaną dwa wieloryby i żaba, na których opierała się ziemia. Oprócz nich wszystko inne przemieni się w chaos.
Nie wiadomo, jak długo będzie trwać stan chaosu. Pewne jest jedynie to, że w końcu przybędzie Majtreja i stworzy nową ziemię. Oprze ją ponownie na tych samych wielorybach i żabie, które podtrzymują obecnie naszą ziemię*.

* Stanisław Godziński, "W kręgu lamajskich legend i mitów", wyd. Iskry, 1981, s. 124-125.

Użytkownik: sowa 28.02.2016 22:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsi ludzie byli bardz... | illerup
Czyli trzeba zniszczyć świat, żeby zwierzęta mogły trochę odpocząć ;-).