Dodany: 23.01.2010 19:49|Autor:

Książka: Socjalizm
Mises Ludwig von
Notę wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki

z okładki


Wiele osób jest przekonanych, że socjalizm funkcjonowałby poprawnie, gdyby ludzie byli aniołami. Autor książki, którą macie państwo przed sobą, udowadnia, że byliby wtedy bardzo głodnymi aniołami. Ludwig von Mises wskazuje na to, że w świecie, w którym zasoby są ograniczone, a potrzeby wręcz przeciwnie, system gospodarczy oparty na uspołecznionej (czytaj: państwowej) własności środków produkcji jest obarczony poważnym grzechem pierworodnym: brakuje mu mechanizmów, które podpowiadają, jak najefektywniej wykorzystać dostępne środki. Systemu cenowego, występującego w gospodarce wolnorynkowej, nie da się zastąpić centralnym planowaniem ani moralnym potępieniem dążenia do zysku. W socjalizmie "władzę pieniądza" zastępuje arbitralna władza urzędników, którzy, pozbawieni cenowego kompasu, kierują się subiektywną opinią bądź politycznymi korzyściami. Warto pamiętać o tym także dziś, gdy w dwadzieścia lat po upadku komunizmu nadal łatwo poddać się złudzeniu, że rządowi eksperci wiedzą lepiej od małych i większych przedsiębiorców, jak zarządzać gospodarką. Dlatego też książka, której pierwsze wydanie ukazało się w 1922 roku, nadal nie traci na aktualności.

[Arcana, 2009]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1366
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: skaramanga333 26.08.2010 19:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiele osób jest przekonan... | LouriOpiekun BiblioNETki
Książki L. von Misesa czyta się jak powieści, są naprawdę świetne pod względem literackim - charakterystyczne jest dla niego częste używanie tzw. mowy pozornie zależnej. Zarówno w jego wielkich traktatach o ekonomii, jak i książkach popularnonaukowych nie znajdziecie chyba ani jednego wzoru matematycznego czy równania. Wszystko podane jest niezrównanie pięknym językiem, zdania płyną powoli i logicznie i buduje się z nich niewymuszenie wielki gmach, obejmujący niemal całą wiedzę ekonomiczną, którą ku naszemu zdumieniu mamy nagle w garści, chociaż wydawało się, że temat jest poza naszym zasięgiem. Za dawnych dobrych czasów nawet w Polsce Mises i jego dzieła były dobrze znane i wielu znakomitych ludzi, że wspomnę choćby wspaniałego ekonomistę przedwojennego Adama Heydla, nawiązywało do prac wielkiego lwowiaka - bo Mises urodził się we Lwowie. Po wojnie ten rodzaj ekonomii został surowo zakazany i zniknął bez śladu praktycznie do dnia dzisiejszego, zastąpiony przez podejście planowania państwowego.
Polecam wszystkim lekturę Misesa, bo czytając tego autora stajemy się - jak powiedział prof. Rothbard - lepszymi ludźmi. Aż tak.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: