Dodany: 15.01.2016 14:44|Autor:

Książka: Syndrom tułacza
Sprawka Jerzy Bolesław
Notę wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki

nota wydawcy


Książka powstała na 55-lecie pracy literackiej oraz 35-lecie debiutu książkowego Autora.


Publikacja jest zbiorem esejów, skupionych głównie wokół twórczości Henryka Sienkiewicza, po części zaś szkiców krytyczno-literackich. Autor odważnie wyrzuca społeczeństwu brak poczucia szczególnych więzi z ojczyzną, z jej życiem codziennym. Krytycznie, aczkolwiek nie personalnie odnosi się do polityków i celebrytów z lekceważeniem traktujących polskie aktualne problemy.

Odnosi się też do dziewiętnastowiecznych powstań narodowych i ofiary złożonej w imię tzw. wyższych celów. Poruszając się po mniej znanych nowelach i opowiadaniach Henryka Sienkiewicza, ukazuje dramat tej części szlachty, która w imię wyższych wartości próbuje modernizować rolnictwo wbrew temu segmentowi ziemiaństwa, który obojętnie odnosi się zarówno do tradycji narodowych, jak i nowatorów oraz sprzedawców ziemi niemieckim kolonistom.

Jerzy B. Sprawka oddaje do lektury zbiór tekstów nietuzinkowych, pełnych twórczej werwy, historycznie dobrze osadzonych, nad którymi krąży nieustanie duch Henryka Sienkiewicza. Jest to książka dla każdego, komu bliskie są twórczość noblisty i przywiązanie do wartości narodowych – to dla nich Sprawka mówi „tak”. I mówi „nie” wszystkiemu temu, co owym wartościom się sprzeciwia, co nosi wyraźne cechy źle pojmowanego kosmopolityzmu i oświeceniowego wolteryzmu.

[Polihymnia, 2015]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 93
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: