Dodany: 03.01.2016 13:57|Autor: ahafia

Czytatnik: Groch z kapustą

'Poirot Investigates' - zbiór opowiadań, Agatha Christie

"To jest jak początek powieści" - mówi podekscytowany w oczekiwaniu na rozwój wypadków Dr. Hawker, bohater jednego z opowiadań, w chwili, gdy wątek jest już zawiązany. Takie samo wrażenie, za każdym razem, może mieć też czytelnik, gdy w napięciu czeka na kolejne wydarzenia - jednak nic bardziej mylnego, nie ma żadnego rozwinięcia akcji, bo po paru stroniczkach Poirot wyskakuje z pointą jak diabeł z pudełka i historia się kończy, zanim zdąży się na dobre rozwinąć.

W szkole uczono mnie, że każde opowiadanie powinno mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a czytając Christie odnoszę wrażenie, że autorka kompletnie nie ma pomysłu na tę środkową, najważniejszą w końcu, część. Rozwiązania zagadek pojawiają się tak niespodziewanie na tym etapie, że pisarka każdorazowo musi poświęcić kilka stron na wyjaśnienie wszystkich okoliczności, zamiast zawrzeć je w treści, tak, by zakończenie stawało się bardziej naturalne z logicznego punktu widzenia, a czytelnik miał przyjemność z poszukiwania winnych wraz z detektywem.

Od wielu lat unikałam dzieł Christie, a zwłaszcza tych, w których występuje Poirot, ale nie pamiętałam już dlaczego. Ten zbiór dobitnie mi to przypomniał. Porównanie z niedawno czytanymi Lekcja zbrodni i inne opowiadania (antologia; Cole G. D. H. (Cole George Douglas Howard), Crofts Freeman Wills, Sayers Dorothy Leigh) zdecydowanie wypada na niekorzyść pani Agaty, a przecież wszyscy autorzy żyli i tworzyli w tym samym czasie.

Zaletą książki jest niewątpliwie język - treść nieprzepuszczona przez filtr współczesnego tłumacza jest niezwykle interesującą językową i obyczajową skamieliną przenoszącą czytelnika do Anglii lat dwudziestych ubiegłego wieku:

Western Star
"But Hercule Poirot, he sees nothing but the facts" - mam wrażenie, że autorka czasami sobie z niego kpi
"A dressing-gong sounded", w innych opowiadaniach były jeszcze "gun-room" i "morning-room" - takie ciekawostki obyczajowe

The Million Dollar Bond Roberry
"... to the intelligence of Hercule Poirot the cause is perfectly clear, but for the benefit of others, not so greatly gifted... One must have consideration for those less gifted."

Ocena 3,5

Poirot prowadzi śledztwo (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))

Użytkownik: J 05.04.2017 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: "To jest jak początek pow... | ahafia
To zabrzmiało, jakby cała Christie taka słabowita była. Chyba nie jest aż tak źle? Zresztą widzę, że "Murzynki" Ci się spodobały :-)
Użytkownik: ahafia 05.04.2017 18:37 napisał(a):
Odpowiedź na: To zabrzmiało, jakby cała... | J
No cóż, jesteśmy z panią Ch. w separacji po tym jak kilka lat temu, w krótkim czasie, przeczytałam sporą część kolekcji mojej bratowej zauważając ze zdziwieniem masę podobieństw i schematów w kolejnych książkach. Nie przeczę jednak, ze raz na rok czy nawet dwa może to być miła lektura.

Murzynków zaś rzeczywiście lubię, a po najnowszym miniserialu BBC jeszcze bardziej. Ta książka jest wyjątkowa, może właśnie dzięki temu, że nie ma w niej detektywa, który bywa nieco drażniący u tej pisarki ;)