Dodany: 22.12.2009 13:43|Autor: Arwina

Alternatywna historia Troi

"Pan srebrnego łuku" to powieść dla wszystkich lubiących połączenie odrobiny faktów historycznych z niewielką dawką fantazji, dzięki której stają się one dla nas łatwiejsze i przyjemniejsze do przyjęcia.

Jak wszyscy zapewne się domyślają, powieść rozgrywa w czasach panowania w Troi króla Priama, jednak w tym pierwszym tomie mowa nie tylko o Troi i związanych z nią wydarzeniach. Wydaje mi się, że tom jest niejako wprowadzeniem do przyszłych wydarzeń (nie wiem na pewno, bo kolejnych jeszcze nie czytałam), być może dlatego momentami książka bardzo się dłuży, a akcja toczy się powoli.

Poznajemy bohaterów, których pewnien obraz mamy już zakodowany w głowie (odważnego Hektora, pięknego Parysa, Odyseusza z jego tysiącami przygód). Wywołuje to bardzo ciekawy efekt, gdyż całą akcję śledzimy oczyma bohaterów drugoplanowych, wcześniej nam nieznanych, tak więc Odyseusz, Hektor, Parys czy Agamemnon są tu tylko bohaterami poboczynymi, my natomiast poznajemy Helikaona, Andromachę i Arguriosa i ich oczyma śledzimy poczynania powoli zmierzające do wybuchu wojny trojańskiej. Dla niektórych pozycja może być zaskakująca, w pewnych miejsach mija się z faktami (przynajmniej tymi powszechnie znanymi), a postaci nie są zgodne z naszymi o nich wyobrażeniami - np. Odyseusz przedstawiony jest jako niezwykle nieurodziwy i pokraczny gawędziarz, a Parys, który kojarzy nam się z pięknym, delikatnym młodzieńcem, jako wiecznie przebywający wśród pergaminów łysiejący indywidualista.

Jak w każdej powieści tego typu, znajdziemy tutaj miłość, przyjaźń, bohaterstwo, zdradę, a miłośnicy wojen - zaciekłe bitwy. Niektóre momenty są niezwykle wzruszające, inne zaskakujące, nigdy nie możemy być do końca pewni, któremu bohaterowi możemy całkowicie zaufać.

Podsumowując: książkę czyta się przyjemnie, jest ciekawa głównie ze względu na oryginalne i alternatywne spostrzeżenia dotyczące faktów powszechnie znanych. Ciekawie wykreowane postaci sprawiąją, że przywiązujemy się do nich, co z pewnością spowoduje sięgnięcie po kolejne tomy w celu zaspokojenia ciekawości i znalezienia odpowiedzi na pytania, które dręczą nas po przeczytaniu tomu pierwszego: co też może jeszcze przydarzyć się naszym bohaterom i jak potoczą się ich dalsze losy?

Użytkownik: becik39 04.04.2013 14:04 napisał(a):
Odpowiedź na: "Pan srebrnego łuku" to p... | Arwina
Całkowicie zgadzam się z Kaminatą. Książka jak dla mnie fantastyczna, pełna przygód, zdrad, miłości i przyjaźni. Ale faktycznie najbardziej fascynujące jest to inne ujęcie postaci znanych z mitów i "Iliady" Homera. W dalszych częściach w sposób niezwykły opisane są zdarzenia znane z mitu o koniu Trojańskim i pięknej Helenie. Polecam gorąco.