Dodany: 02.10.2015 10:11|Autor: Rosco

Czytatnik: Czytatnik bez tytułu

15 cech prawidłowo rozwiniętej osobowości

Wg. Maslowa (tzw. osobowość samorealizująca się)

1. BARDZIEJ ADEKWATNE SPOSTRZEGANIE RZECZYWISTOŚCI NIŻ U PRZECIĘTNYCH LUDZI
Osoby samorealizujące się posiadają zdolność wykrywania wszelkiego oszustwa i braku autentyczności w stosunkach międzyludzkich. Kierują się stanem faktycznym we wszystkich dziedzinach życia. Unikają złudzeń i przedkładają walkę z niemiłą nawet rzeczywistością nad ucieczkę w fantazję.

2. WYSOKI STOPIEŃ AKCEPTACJI WOBEC SIEBIE I INNYCH LUDZI
Ludzie ci nie odczuwają wstydu z powodu tego, że są tacy, a nie inni, nie przeżywają zdziwienia ani konsternacji stwierdziwszy u siebie czy u innych słabości i niedoskonałości.

3. SPONTANICZNOŚĆ
Osoby samorealizujące się wykazują spontaniczność w myśleniu, życiu emocjonalnym i zachowaniu w większym stopniu niż ludzie przeciętni.

4. KONCETRACJA NA PROBLEMIE
Osoby samorealizujące się zaangażowane są w problemy świata zewnętrznego. Nie wykazują nadmiernej samoświadomości; nie stanowią dla siebie problemu i dzięki temu mogą poświęcić swoją uwagę obowiązkowi czy misji, którą uważają za najlepiej odpowiadającą ich predyspozycją.

5. POTRZEBA SAMOTNOŚCI
Osoby samorealizujące się dobrze znoszą samotność; czasem nawet do niej dążą.

6. WYSOKI STOPIEŃ AUTONOMII
Osoby samorealizujące się potrafią pozostać wierne swoim przekonaniom nawet w obliczu odrzucenia przez innych czy braku popularności, potrafią rozwijać swoje zainteresowania, realizować plany i zachować integralność nawet wówczas, gdy narażone są w związku z tym na bolesne konsekwencje.

7. STAŁA ŚWIEŻOŚĆ W OCENIE ZJAWISK
Osoby samorealizujące się wykazują zdolność do cieszenia się wciąż na nowo podstawowymi dobrami świata, zachodem słońca, kwiatem, drugą osobą; potrafią dostrzegać to co niepowtarzalne w wielu zwyczajnych przeżyciach.

8. CZĘSTE PRZEŻYCIA MISTYCZNE
Osoby samorealizujące się mają skłonność do takich doznań - towarzyszy im wówczas uczucie, że ich granice jako osoby zanikają i że są w rzeczywistości cząstką ludzkości lub nawet wszechświata.

9. GEMEINSCHAFTSGEFÜHL
Niemieckie słowo oznaczające "braterskie uczucie". Postawa ta charakteryzuje osoby samorealizujące się. Mają one poczucie tożsamości z całą ludzkością i odczuwają troskę nie tylko o członków własnych rodzin, lecz także zainteresowanie sytuacją przedstawicieli innych kultur.

10. BLISKIE STOSUNKI Z KILKOMA PRZYJACIÓŁMI
Osoby samorealizujące się, mimo że nie zawsze cieszą się popularnością, posiadają zdolność nawiązywania prawdziwie bliskich, opartych na miłości stosunkach z przynajmniej 1 lub 2 osobami.

11. DEMOKRATYCZNA STRUKTURA CHARAKTERU
Osoby samorealizujące się oceniają innych i zawierają z nimi przyjaźnie nie kierując się ich rasą, statusem społecznym, religią czy innymi cechami przynależności grupowej; w stosunkach z innymi uwzględniają indywidualność swoich partnerów.

12. SILNIE ROZWINIĘTY ZMYSŁ ETYCZNY
Mimo że u osób samorealizujących się kryteria dobra i zła nie zawsze są w pełni konwencjonalne, w postępowaniu kierują sie zawsze względami etycznymi.

13. WYZBYTE ZŁOŚLIWOŚCI POCZUCIE HUMORU
Osoby samorealizujące się na powszechne słabostki ludzkie, ludzką pretensjonalność i głupotę reagują śmiechem, nie zaś sadyzmem, sprośnością czy buntem.

14. ZDOLNOŚCI TWÓRCZE
Osoby samorealizujące się wykazują inwencję w wielu dziedzinach swojego życia, nie naśladując powszechnych sposobów myślenia i działania.

15. OPÓR WOBEC WPŁYWÓW KULTUROWYCH
Osoby samorealizujące się potrafią oprzeć się całkowitemu zdominowaniu przez kulturę, w której żyją, nie przyjmują bezwolnie wzorów, jakie ona narzuca i nie poddają sie indoktrynacji. Pozwala im to na zachowanie krytycznej postawy wobec niekonsekwencji wzorów kultury i niesprawiedliwości społecznej.

Przełom w psychologii (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >)
str.353-355

Użytkownik: FiloBook 05.10.2015 13:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Wg. Maslowa (tzw. osobowo... | Rosco
Fajne opracowanie :)

Mam tu jednak pewne pytania/zastrzeżenia

1. BARDZIEJ ADEKWATNE SPOSTRZEGANIE RZECZYWISTOŚCI NIŻ U PRZECIĘTNYCH LUDZI
"Kierują się stanem faktycznym we wszystkich dziedzinach życia. Unikają złudzeń"

To jest bardzo ważny punkt, tylko że nie jest w pełni osiągalny. Zresztą większości wydaje się, że postrzega rzeczywistość lepiej niż... pozostała większość - a to samo sobie przeczy. Ludzie zbyt często obiektywizują własne subiektywne spostrzeżenia - co nieraz doprowadza do katastrofy. Metodologia naukowa pomaga ograniczać ten wpływ, czego owocem zazwyczaj jest nauka. Niestety nie wszystko co ma etykietkę "naukowe", koniecznie oznacza naukowe. Specjalistami (moim zdaniem) od "naukowości" są zwolennicy New Age, którzy mieszają odkrycia naukowe z mistyczną gadką, przy jednoczesnym zamiłowaniu wręcz do subiektywnych spostrzeżeń, tworząc twór (moim zdaniem) niezwykle kłamliwy.

5. POTRZEBA SAMOTNOŚCI

Czy naprawdę jest sens stawiać introwertyzm ponad ekstrawertyzmem? Na pewno introwertyzm ma zalety, których ekstrawertycy nie zawsze są w stanie dostrzec i podobnie błędem jest stawiać ekstrawertyzm ponad introwertyzmem. Postrzegam introwertyzm i ekstrawertyzm podobnie jak praworęczność i leworęczność (Chociaż w praktyce jest to pewnie trochę bardziej skomplikowane - wiele osób ma w sobie mieszaninę intro- i ekstrawertyzmu). Zmierzam do tego, iż ten punkt wydaje mi się równie ograniczony, jak np. "potrzeba ciągłego przebywania z ludźmi".
Użytkownik: Pok 05.10.2015 15:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Fajne opracowanie :) M... | FiloBook
Tu chodzi o cechy pewnego typu osobowości. Myślę, że można być ekstrawertykiem, który mimo to dobrze znosi samotność, a nawet jej czasem potrzebuje (np. aby napisać książkę, trenować umiejętności, czy po prostu żeby się przez chwilę wyciszyć).

Oczywiście całe do zestawienie jest nieco staromodne i wydaje się nie zupełnie pasować do współczesnej rzeczywistości, w której na pierwszym miejscu liczy się przebojowość, a o kontemplacji i etyce nie ma nawet mowy.
Użytkownik: FiloBook 05.10.2015 16:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Tu chodzi o cechy pewnego... | Pok
Tak, zarówno ekstrawertyzm jaki i introwertyzm mają swoje zalety. Myślę, że człowiek zdrowy (lub ludzki) posiada zalety obu. Mimo to, osoby posiadające obie strony, i tak będą bardziej preferować bycie w dużym i częstym towarzystwie lub bycie w małym towarzystwie lub bycie samemu (pomimo, że będą się czuć komfortowo w każdym).

Oj tak, w dzisiejszych czasach dużo uwagi przykuwa się do przebojowości. To jest całkiem straszne, bo przez to ludzie rzadziej dostrzegają ludzi bogatych intelektualnie, a bardziej tych, którzy potrafią się sprzedać (przy czym nie zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia, a czasem ciągną ludzi nawet do obłędu - http://joemonster.org/filmy/66714/Jak_brzmiec_madr​ze_podczas_swojego_przemowienia_na_TEDx ).
Użytkownik: aleutka 05.10.2015 15:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Fajne opracowanie :) M... | FiloBook
Podejrzewam, ze chodzi o blad w tlumaczeniu (z ta samotnoscia). Z opisu wyraznie wynika, ze nie chodzi o osobe, ktora preferuje samotnosc tylko o osobe, ktora sie jej nie boi (a CZASEM wrecz jej szuka). To co innego.
W dzisiejszym swiecie, ktory zdecydowanie preferuje typ ekstrawertyczny i podkresla znaczenie pracy w grupie, umiejetnosci spolecznych, druzynowosci itp zaznaczenie, ze osoba samorealizujaca nie boi sie samotnosci jest wazne.

No i oczywiscie jest to raczej ideal do ktorego trzeba dazyc niz stan, ktory ktokolwiek osiagnal raz na zawsze i moze sobie spoczac na laurach i podziwiac. Dla mnie wiele tu komunalow i ogolnikow.
Użytkownik: FiloBook 05.10.2015 16:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Podejrzewam, ze chodzi o ... | aleutka