Dodany: 24.09.2015 10:21|Autor:

Książka: Etyka!: Poradnik dla grzeszników
Hartman Jan
Notę wprowadził(a): agnesines

nota wydawcy


"Życie moralne zaczyna się wówczas, gdy ogarniają nas wątpliwości, rozterki i poczucie winy. Gaśnie zaś wtedy, gdy wątpliwości znikają, a sumienia są czyste. Moralność nie jest domeną bogów ani pyszałków wiedzących zawsze, co jest słuszne, a co nie".

Jan Hartman


Nikt nie lubi być pouczany, jak ma żyć, a moralistów – najbardziej nieznośnych spośród nudziarzy – unikamy jak zarazy. Bo przecież, jak wierzymy, "nikt nie ma prawa nas oceniać". Tym bardziej że mówienie o moralności jest dziś czymś równie wstydliwym jak mówienie o seksie (dla niektórych nawet bardziej).

"Etyka!" Jana Hartmana nie jest książką dla ludzi pozbawionych wahań, wolnych od wątpliwości, przekonanych raz na zawsze, że wiedzą, co jest podłe i złe, a co przyzwoite i chwalebne. Ktoś, kto nie lubi zadawać samemu sobie nieznośnie męczących pytań o moralność, zmarnuje przy "Etyce!" czas. Tak jak ktoś przekonany, że najlepiej potrafi oceniać uczynki swoje i innych. Jakże wielu takich pragnie nas dziś uszczęśliwić.

Załóżmy jednak, że chcesz jeszcze nad sobą trochę popracować, by decydować roztropniej, oceniać sprawiedliwiej, unikać fałszywych przekonań. Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Oto książka, która uczyni Cię trochę lepszym.


Prof. Jan Hartman jest filozofem i etykiem. Studiował na KUL. Doktoryzował się i habilitował na UJ. Obecnie, jako profesor zwyczajny UJ, kieruje Zakładem Filozofii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Autor kilkunastu książek, w tym podręczników: "Jak poważnie studiować filozofię", "Wstęp do filozofii" i "Bioetyka dla lekarzy", założyciel i redaktor czasopisma filozoficznego "Principia", przez wiele lat zaangażowany w działalność społeczną na rzecz rozwoju filozofii w Polsce. Jego najważniejsze książki ("Heurystyka filozoficzna", "Techniki metafilozofii", "Wiedza – Byt – Człowiek") dotyczą teorii wiedzy. Choć jego specjalnością są zagadnienia wysoce abstrakcyjne, Jan Hartman należy również do endemicznego plemienia mędrców praktykujących – raz w skórze publicysty, innym razem w butach polityka głośno upominającego się o szacunek dla rozsądku, inteligencji i przyzwoitości. Niestrudzony tropiciel absurdów i uprzedzeń, bezwzględny prześladowca ciemnoty i kołtuństwa, należy do najbardziej intrygujących intelektualistów aktywnych w życiu publicznym w Polsce.

[Agora SA, 2015]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 640
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.09.2015 13:38 napisał(a):
Odpowiedź na: "Życie moralne zaczyna si... | agnesines
Najbardziej intryguje mnie (w kontekście mandatu do wykładania "etyki" przez J. Hartmana) sprawa usunięcia go z nadzwyczaj przecież liberalnego "Ruchu Palikota", za skandaliczną wypowiedź nt. kazirodztwa:

"(...) na swoim blogu w tygodniku Polityka prof. Hartman napisał, że chce dyskusji o związkach kazirodczych. Nawiązując do propozycji niemieckiej Rady Etyki, by odstąpić od karania kontaktów seksualnych między dorosłym rodzeństwem, ocenił, że upada właśnie najsilniejsze tabu ziemskiego globu.

Nie mówię, że jestem za legalizacją związków kazirodczych. Twierdzę tylko, że warto rozpocząć dyskusję na ten temat - podkreślał Hartman. Pisał też: Jeśli udaje się powiązać harmonijnie miłość macierzyńską albo bratersko-siostrzaną z miłością erotyczną, to osiąga się nową, wyższą jakość miłości i związku.

Kontrowersyjny wpis został potem skasowany."

za: http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artyk​ul/prof-jan-hartman-usuniety-z-twojego-ruchu,66,0,1629762.html
Użytkownik: imogena 24.09.2015 13:48 napisał(a):
Odpowiedź na: "Życie moralne zaczyna si... | agnesines
> "Etyka!" Jana Hartmana nie jest książką dla ludzi pozbawionych wahań, wolnych od wątpliwości, przekonanych raz na zawsze, że wiedzą, co jest podłe i złe, a co przyzwoite i chwalebne.

Sądząc po treści i tonie notek na jego blogu, wychodzi na to, że Hartman nie mógłby być czytelnikiem własnej książki ;)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: