Dodany: 14.09.2015 13:58|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Szczepan Twardoch laureatem Nagrody Kościelskich 2015

Fundacja im. Kościelskich wybrała tegorocznego laureata. Nagrodą został uhonorowany Szczepan Twardoch za powieść „Drach”. Książka znalazła się także w finale tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”.

„W sobotę dotarła do mnie ze Szwajcarii świetna wiadomość: »Drach« i ja otrzymaliśmy Nagrodę Kościelskich. Jestem zaszczycony i szczęśliwy. Drach cicho pomrukuje, aż drżą szyby w oknach, a szolki w byfyjach” – napisał Szczepan Twardoch na swoim profilu na Facebooku.

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich działającą w Genewie. Jest to jedna z najstarszych polskich instytucji kulturalnych. Powstała na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji. Laureatów wybiera jury powoływane przez radę fundacji. Wartość finansowa nagrody zmienia się co roku.

W tym roku jury wyróżniło powieść Szczepana Twardocha za „pełną rozmachu panoramę historii Ślązaków ostatniego stulecia. »Drach« pokazuje, w jakiej mierze dzieje wielonarodowej społeczności wynikają ze wzajemnego niezrozumienia się poszczególnych nacji, różnorodności kultur i politycznych interesów, a jednocześnie czyni wszystkich swych bohaterów równymi wobec natury i jej często okrutnych praw”.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 10 października w Montricher w Szwajcarii.

Użytkownik: natanna51 15.09.2015 10:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Fundacja im. Kościelski... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gratuluję Szczepanowi Twardochowi, bo to zasłużona nagroda....."Drach" to znakomita książka, którą czytałam z dużą przyjemnością nie tylko dlatego, że jestem admiratorką Śląska i Ślązaków....
Użytkownik: kkulak 15.09.2015 16:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Fundacja im. Kościelski... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gratuluję. Książka f a n t a s t y cz n a !