Dodany: 10.09.2015 16:54|Autor: Paulina*

I tak dalej

„Leżałem tak, myśląc o niej [o porwanej Mirandzie], leżącej równie bezsennie na dole. Oddałem się przyjemnym marzeniom o tym, jak schodzę na dół i pocieszam ją [...].” (26)

„Nigdy nie pozwoliłam jej zajrzeć do gazet. Nigdy nie pozwoliłam na radio ani telewizję. Któregoś dnia, jeszcze zanim się w ogóle pojawiła, czytałem książkę „Sekrety Gestapo”, wszystko o torturach i tak dalej, jakie musieli stosować w czasie wojny, i o tym, że jedną z pierwszych rzeczy, do których musi się przyzwyczaić więzień, jest brak wiadomości ze świata zewnętrznego. Chodzi o to, że nie dopuszczali do więźniów żadnych wiadomości, nie pozwalali im nawet rozmawiać ze sobą, i w ten sposób więźniowie byli kompletnie odcięci od swego dawnego świata. I to ich załamywało. Oczywiście ja nie chciałem jej złamać tak, jak Gestapo łamało swoich więźniów. Uznałem jednak, że lepiej będzie odciąć ją od świata zewnętrznego, bo wtedy będzie musiała więcej myśleć o mnie. Więc mimo jej licznych próśb nigdy nie pozwoliłem na czytanie gazet ani słuchanie radia. Na początku nie chciałem, żeby czytała o tym, co robi policja i w ogóle, bo to by ją tylko przygnębiło. Można by powiedzieć, że była to z mojej strony niemal uprzejmość.” (38)

„Jeśli ktoś jest zachłanny i niemoralny, jak większość ludzi dzisiaj, to pewnie może się dobrze bawić, kiedy trafi mu się dużo pieniędzy. Mogę jednak powiedzieć, że nigdy nie byłem taki; w szkole ani razu mnie nie ukarano.” (9)

„On [kolega z pracy, który podoba się kobietom] ma tę jakąś prymitywną zwierzęcość, której mnie zabrakło już przy urodzeniu. (I cieszę się z tego, ponieważ uważam, że gdyby było więcej ludzi podobnych do mnie, świat byłby lepszy.) (9)

„Sądzę, ze takie osoby jak Mabel [niepełnosprawne] powinno się bezboleśnie usypiać, ale to nie należy do rzeczy.” (12)
................................

Pytanie do osób, które przeczytały książkę: co myślicie o głównym bohaterze? Budzi Waszą niechęć, czy współczucie z racji ciężkiego dzieciństwa (bez miłości)? Jeśli i jedno, i drugie, to co jest silniejsze?
..........

[Źródło cytatów: John Fowles „Kolekcjoner”, tłum Hanna Pawlikowska-Gannon,Wydawnictwo Wojciech Pogonowski, 1992]
[„I tak dalej” ulubione powiedzenie Fryderyka Clegga, wtrącane przez niego w najmniej odpowiednich momentach.]

Użytkownik: Neelith 10.09.2015 19:47 napisał(a):
Odpowiedź na: „Leżałem tak, myśląc o ni... | Paulina*
Książkę czytałam dość dawno, ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że do głównej postaci czułam wyłącznie niechęć i to wielką. To uczucie dodatkowo potęgowała pierwszoosobowa narracja, zmuszająca do wnikania w chory umysł "bohatera". Książka stresująca i dołująca, co nie zmienia faktu, że bardzo dobrze napisana.
Użytkownik: Paulina* 26.09.2015 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Książkę czytałam dość daw... | Neelith
Dziękuję za odpowiedź :). U konkurencji część osób go żałuje i byłam ciekawa, jak to wygląda w Biblionetce.
Mnie "Kolekcjoner" nie stresował ani nie dołował. Podobał mi się jako thriller i powieść psychologiczna.
Wpadłam na pomysł, żeby dodać kilka cytatów, ponieważ znalazłam tu tylko jedną recenzję tej książki. Recenzję bardzo ładną, ciekawą i romantyczną ale niewiele mówiącą o fabule i bohaterach.
Użytkownik: Pani_Wu 27.09.2015 12:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za odpowiedź :).... | Paulina*
Idę wyjąć książkę z półki. Pamiętam, że przed laty książka bardzo mi się podobała, szczególnie w kontraście z filmem, który eksploatował wyłącznie wątek sensacyjny. Zaskoczyła mnie analiza myśli bohatera. Ale za mało pamiętam, żeby napisać teraz, co o nim myślałam.