Dodany: 09.11.2009 17:24|Autor: waga!68

Książka: Rozważna i romantyczna
Austen Jane

Doskonała na poprawienie humoru

Początek XIX wieku, czterdziestoletnia wdowa (pani Dashwood) z trzema córkami, po śmierci męża, nie chcąc mieszkać u boku pasierba, którego żona nie darzy jej zresztą sympatią, wyprowadza się wraz z córkami do domku na wsi, którego wynajem zaproponował jej krewniak John.

Bohaterkami książki są tak naprawdę dwie córki pani Dashwood, starsza, dorosła już Eleonora, łącząca w sobie rozsądek z romantyzmem oraz jej młodsza siostra, szesnastoletnia Marianna, obdarzona temperamentem, wybujałą fantazją i (delikatnie mówiąc) nieco mniejszym rozsądkiem. Tak więc panie zamieszkały w przytulnym, choć niewielkim domku z ogródkiem i ... A, no właśnie, kto czytał, ten chętnie powróci, pozostałych zachęcam do dowiedzenia się, co działo się dalej, bo warto.

Nienaganne maniery, wychowanie, dobry gust, doskonałe dialogi, obrazowo pokazane życie angielskiej wsi sprzed blisko dwustu lat. Piękny świat miłości, bliskości, zrozumienia, honoru i zasad. Świat minionej epoki.

Książka ta, to doskonały lek na chandrę. Właśnie ze względu na swój klimat i nastrój tak pogodny i ciepły, poprawia humor i samopoczucie.

Nie jest to może literatura wybitna, ale napisana w bardzo dobrym stylu i bardzo, bardzo potrzebna.

Polecam nie tylko paniom.

Użytkownik: minutka 12.11.2009 14:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Początek XIX wieku, czter... | waga!68
Również polecam tę książkę. Jeśli chodzi o główne bohaterki, to bliższa mi jest Eleonora, być może dlatego, że jestem do niej podobna, trochę trudno mi uzewnętrzniać swoje uczucia. Egzaltowana Marianna, chwilami trochę denerwująca, budzi jednak sympatię i zrozumienie, przecież to dopiero nastolatka i trudno od niej wymagać dojrzałego podejścia do życia. Romantyczna, interesująca się muzyką i poezją, zyskuje bardzo w porównaniu ze swoją rówieśniczką Lidią z "Dumy i uprzedzenia", pustą i bezmyślną dziewczyną.
Lubię pisarstwo Jane Austen właśnie za ten ciepły klimat, o którym piszesz, za opis tej pięknej, minionej epoki. Chyba dobrze czułabym się w tym świecie.
Użytkownik: waga!68 25.11.2009 10:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Również polecam tę książk... | minutka
To znaczy że ty też czujesz tak jak ja.Na pewno czułbym się świetnie w tych czasach.ACH TA KULTURA OSOBISTA!!!!!!!