Dodany: 20.03.2015 00:24|Autor: Phi

Czytatnik: Czytatnik

Krótkie opisy

Piargi (Švantner František)
Zbiór opowiadań, które można zaliczyć do niesamowitych. Realizm połączony z okrucieństwem i zdarzeniami niezwykłymi. Opisują losy mieszkańców górskich wsi.
Autor uznany za najbardziej dojrzałego słowackiego pisarza lat 40-tych. Przedstawiciel prozy liryzowanej.

Przetańczyć noc świętojańską (Salama Hannu)
Powieść naturalistyczna dziejąca w latach 60-tych podczas zabawy z okazji tytułowej nocy. Splatają się losy wielu bohaterów. Zawiera ostre "momenty" i wulgaryzmy. Za bluźnierstwa w niej zawarte, autor przesiedział rok w więzieniu.

Tyrania (Bulatović Miodrag)
"Tyrania" to groteskowe opowiadanie o światku artystów. Pochodzi ze zbioru "Diabły nadchodzą". Ten zbiór podzielił krytyków na zwolenników i przeciwników autora. Dyskusja tocząca się wokół niego, otworzyła nowy okres we współczesnej literaturze serbskiej.

Wszystkie opisy są mojego autorstwa. Część z nich znajduje się również na stronie Lubimy Czytać.

Użytkownik: koczowniczka 21.07.2022 16:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Piargi Zbiór opowiadań, ... | Phi
A skąd wzięłaś informację, że za bluźnierstwa zawarte w „Przetańczyć noc świętojańską” autor trafił do więzienia i to aż na rok? Pytam, bo w fińskiej Wikipedii podano, że owszem, dostał karę, ale w zawieszeniu: „W 1966 Salama został skazany przez Sąd Apelacyjny w Helsinkach na trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wyrok został zaskarżony do Sądu Najwyższego, który w 1968 roku zdecydował o pozostawieniu wyroku bez zmian, jednak prezydent Republiki Urho Kekkonen ułaskawił go w 1968 roku”.