Dodany: 08.02.2015 08:16|Autor:

Książka: Samotność liczb pierwszych
Giordano Paolo
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

Paolo Giordano (ur. 1982) ukończył fizykę na uniwersytecie w Turynie jako najlepszy student ze swojego rocznika, obecnie wykłada na tym wydziale. Współpracuje z Państwowym Instytutem Fizyki Nuklearnej oraz organizacją Lekarze bez Granic. Ten nietypowy fizyk, który w wolnych chwilach jest pisarzem, za swój debiut został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Premio Strega i Premio Campiello 2008, stał się też jednym z finalistów XVIII edycji konkursu o Nagrodę Włoskiego PEN Clubu. Jest najmłodszym spośród twórców, którym przyznano te wyróżnienia. Na podstawie książki powstał film (2010, reż. Saverio Costanzo), w którym główne role zagrali: Riccardo Scamarcio, Alba Rohrwacher oraz Isabella Rossellini.

"Książka jest refleksją o trudnościach życia młodych ludzi, przedstawionego w metaforze bliźniaczych liczb pierwszych, które - tak jak główni bohaterowie - są silnie ze sobą związane, a jednak zawsze rozłączone oddzielającą je liczbą parzystą".

z uzasadnienia werdyktu jury Premio Strega

"Powieść Paola Giordana to więcej niż sukces medialny. [...] Wykorzystać język matematyczny do przedstawienia motywu sobowtóra, sparodiować platoński obraz rozdzielonych połówek tęskniących za utraconą jednością - to, trzeba przyznać, oryginalne osiągnięcie młodego pisarza".

prof. Joanna Ugniewska, dwutygodnik.com.pl

"To przewrotny melodramat. Giordano opisał dziwną miłość, która właściwie na dobre się nie zaczęła i właśnie dlatego nigdy się nie skończy".

Juliusz Kurkiewicz, "Gazeta Wyborcza"

Piękna, wzruszająca książka o nieprzystawalności do świata zewnętrznego.

Siedmioletnia Alice ulega ciężkiemu wypadkowi. Nieco starszy Mattia ma upośledzoną umysłowo siostrę bliźniaczkę. Ich losy się splatają. Oboje ulegają sile wzajemnego przyciągania, ale nie potrafią wyrazić swych emocji. Mijają lata, a oni na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są jak tytułowe liczby pierwsze - niektóre z nich, zwane bliźniaczymi, oddziela liczba parzysta, która nie pozwala im złączyć się naprawdę.

"Samotność liczb pierwszych" to opowieść o uczuciu niemożliwym, o przemocy psychicznej, trudności porozumienia się i poczuciu winy; historia gorzka, oszczędna w słowach, z empatią opisująca cierpienie, a jednocześnie - wciągająca i głęboka.

Bestsellerowa powieść; blisko dwa miliony sprzedanych egzemplarzy w Anglii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Francji i Portugalii. Książka przekładana na ponad trzydzieści języków.

[W.A.B, 2011]

Użytkownik: reniferze 03.05.2019 22:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Paolo Giordano (ur. 1982)... | NiKiFoR
Ten początek! Bardzo wiarygodnie, choć skrótowo, przedstawione dzieciństwo Mattii (z nieco zaślepionymi rodzicami) i Alice (z opresyjnym ojcem). To zrobiło wrażenie, naprawdę. Niestety, potem z każdym rozdziałem jest słabiej. Kilka błysków z okresu dojrzewania, a potem jest już nieprzekonująco i nudno. Jestem bardzo zawiedziona.