Dodany: 14.01.2015 11:09|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

21 stycznia premiera serialu na motywach powieści Hilary Mantel

„W komnatach Wolf Hall” to nagrodzona prestiżowymi nagrodami Man Booker Prize i National Book Critics Circle Award powieść Hilary Mantel. Stacja BBC opublikowała zwiastun miniserialu „Wolf Hall” na podstawie tej właśnie książki. Pierwszy odcinek wyemitowany zostanie już 21 stycznia.

Akcja rozgrywa się w XVI-wiecznej Anglii na dworze króla Henryka VIII. Jak informuje wydawca książki: Kraj od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, Anglię może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom. Dążenie monarchy do wolności sieje zniszczenie – pierwszą ofiarą pada jego dotychczasowy najbliższy doradca, kardynał Wolsey; następstwem jest wieloletnia walka pomiędzy Kościołem i Koroną. Gdy trwa impas, na scenie pojawia się Tomasz Cromwell, osobowość sama w sobie, idealista i oportunista, znawca ludzkich dusz i charakterów i demon energii

To właśnie Cromwell jest głównym bohaterem utworu. Zarówno powieść, jak i miniserial oparte są na faktach, legendach i domniemaniach z jego życia. To historia pochodzącego z małej angielskiej wioski człowieka, który wiernie służył swemu królowi, dostąpił największych zaszczytów, zdobył największe wpływy w królestwie, doprowadził do upadku dwóch królowych, zmienił religię państwową i uczynił króla głową kościoła.

Wszystkie informacje na temat serialu można znaleźć na oficjalnej stronie: http://www.bbc.co.uk/programmes/p02gfy02

Oprac. KJB

Użytkownik: ryry 14.01.2015 12:40 napisał(a):
Odpowiedź na:   &bdq... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Z tego co wiem z hstorii, to Henryk VIII przez 20 lat był związany z Katarzyną Aragońską, a nie z Anną Boleyn. Anna była następcznią Katarzyny oraz drugą żoną króla. Drugą z sześciu tak dla ścisłości. Ich małżeństwo trwało 3 lata. Nie wiem czy błąd zaistniał w opisie książki czy w samej książce - nie miałam możliwości jej przeczytania.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 14.01.2015 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Z tego co wiem z hstorii,... | ryry
Błąd wystąpił w nocie wydawcy. W księgarniach jest:

"Henryk VIII żąda unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa z Anną Boleyn, jednak papież oraz cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom. Dążenie monarchy do wolności sieje tylko zniszczenie. Pierwszą ofiarą pada jego najbliższy doradca - kardynał Wolsey. Następstwem tego jest wieloletnia walka pomiędzy Koroną a Kościołem. W tym czasie pojawia się też Tomasz Cromwell, energiczny idealista i oportunista, znawca ludzkich charakterów i dusz."

A na stronie wydawcy już widać zmienioną notę (może przy okazji nowego wydania):

"Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa i Anny Boleyn. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom. Dążenie monarchy do wolności sieje zniszczenie – pierwszą ofiarą pada jego dotychczasowy najbliższy doradca, kardynał Wolsey; następstwem jest wieloletnia walka pomiędzy Kościołem i Koroną. Gdy trwa impas, na scenie pojawia się Tomasz Cromwell, osobowość sama w sobie, idealista i oportunista, znawca ludzkich dusz i charakterów i demon energii..."