Dodany: 07.01.2015 20:40|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Co się czyta w USA? Bestsellery New York Timesa

W pierwszej piętnastce bestsellerów pojawiła się nowość (na trzynastym miejscu). To znak, że pogwiazdkowy marazm zaczyna odchodzić w zapomnienie. I bardzo dobrze, bo ostatnie tygodnie były na liście NYT wyjątkowo monotonne. Na szczyt zestawienia znowu trafiła „Zaginiona dziewczyna" - to najlepszy dowód na to, że w ostatnim czasie brakowało głośnych premier.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (beletrystyka)

1. Gillian Flynn - „Gone Girl” („Zaginiona dziewczyna”)  - 109 tydzień na liście (awans +1)

No i doczekaliśmy się kolejnego powrotu „Zaginionej dziewczyny" na szczyt listy przebojów. Książka jest naprawdę niezła (szczególnie dla miłośników thrillerów), ale jej popularność po przeszło dwóch latach na liście może zaskakiwać (nawet uwzględniając wsparcie kinowego przeboju).

2. Anthony Doerr - „All The Light We Cannot See”  - 15 tydzień na liście (awans +1)

Nie ukrywam, że cieszy mnie wysoka pozycja tej naprawdę dobrej powieści. Historie niewidomej dziewczynki z Francji i młodego, niemieckiego "gadżeciarza" na tle okołowojennych wydarzeń, składają się na całość, którą warto przeczytać.

3. John Grisham - „Gray Mountain” - 10 tydzień na liście (spadek -2)

Przeciętny thriller prawniczy z kuźni Johna Grishama. W tym tygodniu wyprzedzony przez dwie znacznie lepsze książki, co nie znaczy, że wkrótce nie zobaczymy go ponownie na szczycie (magia nazwiska wciąż działa).

4. James Patterson - Hope To Die”- 5 tydzień na liście (bez zmian)

Kolejna powieść zawdzięczająca wysokie miejsce głośnemu nazwisku twórcy (bo treść jest sztampowa do bólu). Dwudziesta druga historyjka z życia Alexa Crossa. Tym razem detektyw musi wygrać z szaleńcem, który zagraża jego rodzinie.

5. David Baldacci - The Escape” - 6 tydzień na liście (bez zmian)

Trzeci "odcinek" cyklu o Johnie Pullerze. Najlepszy agent armii USA ściga swojego skazanego za zdradę brata. Da się przeczytać, tylko po co?

6. Liane Moriarty - Big Little Lies - 16 tydzień na liście (awans +3)

7. Stephen King - Revival” (Przebudzenie”) - 7 tydzień na liście (spadek -1)

8. Michael Connelly - „The Burning Room” - 8 tydzień na liście (spadek -1)

9. Mark Greaney - Tom Clancy: Full Force And Effect” - 4 tydzień na liście (spadek -1)

10. Andy Weir -  „The Martian” („Marsjanin”) - 2 tydzień na liście (awans +2)

11. Gillian Flynn - „Dark Places („Mroczny zakątek”) - 8 tydzień na liście (awans +3)

12. Jodi Picoult - Leaving Time”  („Już czas”)  - 11 tydzień na liście (spadek -2)

13. Deborah Bladon - Gone - Part Two” - nowość

14. Nicholas Sparks - „The Longest Ride” („Najdłuższa podróż”) - 17 tydzień na liście (powrót spoza "15")

15. Paulo Coelho - „The Alchemist” („Alchemik”) - 5 tydzień na liście (powrót spoza "15")

Oprac. PD

Użytkownik: Suara 08.01.2015 17:03 napisał(a):
Odpowiedź na:   W pierwszej ... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Najmocniej przepraszam, nie chciałabym nikogo urazić ale lista bestsellerów New York Timesa trąci snobiznem. Dość wyrafinowanym ale jednak snobizmem.
Skoro już koniecznie muszą w biblionetce być zestawienia tego typu to może lepiej z dużych polskich sieci księgarskich, że tak powiem stacjonarnych oraz dużych księgarń internetowych ( Empik, który już od dawna nie ma nic wspólnego z księgarnią z prawdziwego znaczenia nie jest reprezentatywny moim zdaniem.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 08.01.2015 20:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Najmocniej przepraszam, n... | Suara
Snobizmem bo spoza kraju? Jeśli o to chodzi, to chcemy publikować więcej takich zestawień spoza kraju, planowaliśmy np. dodać Wielką Brytanię, tylko jeszcze szukamy odpowiedniego źródła.

Zestawienia anglojęzyczne są bardzo ciekawe dla osób interesujących się rynkiem książki. Wydawcy szukają bestsellerów, kupują prawa do wydania danej książki w Polsce (kto pierwszy z dobrym budżetem ten lepszy). To co na szczytach list w USA, wkrótce pojawi się i u nas. Bardzo ciekawi mnie które wydawnictwo zakupi prawa do danej książki, jak potoczy się jej sprzedaż (czy się u nas spodoba). USA czy Polska, dziś wszystko się zazębia, czasem premiery dzieli od siebie kilka dni (np. Pan Mercedes Kinga). Podobnie z filmami i książkami. Może to takie zawirowanie zawodowe, ale lubię czytać takie zestawienia. To daje lepszy ogląd sytuacji na rynku książki. Podobne zestawienie (ale same tytuły, bez opisów książek publikuje od tej jesieni także serwis Wirtualny wydawca).

Co do Empiku, to myślę, że jako jedna z największych sieci w kraju, jest reprezentatywna i, co ważne, aktualizuje swoją listę bestsellerów co tydzień, dodaje zestawienia miesięczne i roczne (dobra, usystematyzowana baza jako źródło dla osoby piszącej zestawienia też jest ważna). A że zwiększyli asortyment? Jakie to ma właściwie znaczenie dla obrazu sprzedaży książek?

Zestawienia z jakiej księgarni by Cię zaciekawiły? Możemy dodać jeszcze jakieś krajowe zestawienie bestsellerów.

Sylwia_
Użytkownik: Suara 08.01.2015 22:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Snobizmem bo spoza kraju?... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Empik jest kolosalnym hipermarketem z badziewiem i tyle. Znam w Krakowie sporo Empików i trudno tam odnaleźć ludzi, którzy wiedzieliby gdzie co mają. Nie wspomnę, że nie mają kompletnie wiedzy na temat książek.
Dla mnie księgarnia gdzie pracują wyłącznie tzw. "pilnowacze", którzy nie wiedzą gdzie zaklasyfikować album ze zdjęciami przedwojennego Krakowa ( to może na sztuce?, nie ma? a w fotograficznych Pani sprawdzała?, też nie ma? no to już nie wiem gdzie? oj, ludzie to przekładają książki, ale sprawdziła Pani przecież i macie cztery egzemplarze, wszystkie są przełożone gdzieś? tak mamy cztery egzemplarze ale teraz jest duży ruch i nie mogę Pani pomóc, może jutro Pani przyjdzie) dziękuję za taką obsługę. I tak dalej i tak dalej... Ale to już mniejsza, bo mogłabym użyć trzech tysięcy słów na opis "wiedzy" pracowników Empiku.
Nieco lepiej jest w księgarniach Matras, w których głównym asortymentem są książki i tam się przychodzi PO KSIĄŻKI a nie po plastikowe drzewko do wieszania biżuteri.
Nie jestem znawcą księgarni internetowych ale istnieje kilka dużych jak np. Merlin, Gandalf, Bonito,InBook,itd. Mnie osobiście ciekawiły by jeszcze zestawienia z księgarń, sprzedających ebooki, ale to by był juz nadmiar szczęścia :-)
Acha, dlaczego tylko kraje anglojęzyczne? USA i planowana Wielka Brytania? Przecież zalewa nas ocean chłamu z tego rejonu. Naprawdę trudno wyłowić z tej mętnej wody coś wartościowego.
A co z Francją czy Niemcami? Ech, tak by można długo...
Przepraszam, chyba nie powinnam była się wypowiadać na ten temat.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 08.01.2015 20:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Najmocniej przepraszam, n... | Suara
Jeszcze coś mi się przypomniało. Np. w tym zestawieniu bardzo zaciekawiło mnie wysokie miejsce Marsjanina. To dobra książka, ale zdziwiłam się, że tak wysoko zaszła. U nas też już miała premierę (wyd. Akurat należące do Muzy, znane z lit. erotycznej i ... świetnej fantastyki), ale nie ma jej "na szczycie" bestsellerów. Naprawdę obserwowanie losów danej książki na wielu rynkach uważam za b. ciekawe :)

Sylwia_