Dodany: 30.12.2014 14:05|Autor:

Książka: Poza systemem
Waśko Andrzej
Notę wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki

z okładki


Andrzej Waśko (1961) – historyk literatury, kulturoznawca, publicysta. Pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, redaktor naczelny pisma „Perspektywy Kultury”. Autor książek o epoce romantyzmu m.in. „Romantyczny sarmatyzm” (1995), „Zygmunt Krasiński – oblicza poety” (2001). Współzałożyciel „Arcanów”, publikuje m.in. w „Nowym Państwie” i „Naszym Dzienniku”. Poprzedni zbiór jego artykułów „Demokracja bez korzeni”, ukazał się w roku 2009.

Niniejsza książka mówi o polityce, mediach i kulturze III RP – i o usuniętych z kultury i mediów głównego nurtu wartościach, które w dzisiejszej Polsce istnieją i funkcjonują – „Poza systemem”.

„Mityczna narracja, która rządzi dziś myśleniem większości Polaków ma temat współczesny, ale strukturę archaiczną. Opowiada o tym, jak po mrocznych czasach wzajemnych walk, bogowie i tytani zasiedli do wspólnej uczty przy okrągłym stole. Na tej uczcie postanowili, że odtąd nie będą już wciągać zwykłych śmiertelników do swoich wojen, tylko wspólnie zajmą się załatwianiem dla nich chleba i igrzysk. Niestety jeden z tytanów, imieniem Jarosław, zbuntował się, a wokół niego skupiły się wszystkie siły zła i ciemności. Co cztery lata, w okresie wyborów, Jarosław zmienia swoją prawdziwą postać, żeby oszukać zwykłych Polaków i wtrącić ich do Tartaru. Na przeszkodzie stają mu jednak Agora, Polsat i Tefałen, oraz inni dobrzy bogowie, którym ludzie winni być za to posłuszni i składać ofiary. Teologia, która zajmuje się głoszeniem i tłumaczeniem narodowi tego mitu, zwana jest marketingiem politycznym, a osobnicy wtajemniczeni w jego misteria uchodzą za najwyższych kapłanów”.

(Ze wstępu pt. „Człowieku, gdzie ty żyjesz? Zapiski etnologa”)

[Arcana, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 280
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: