Dodany: 14.12.2014 14:30|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Lista bestsellerów empik.com

Aktualna lista krajowych bestsellerów różni się od tych na zachodzie Europy czy w USA. Tylko dwie powieści w pierwszej dziesiątce i jedna pozycja z pogranicza powieści (opis krain lodu i ognia) - na dodatek poza TOP 5. Do tego trzy propozycje z literatury faktu, trzy poradniki i... jeden żart (ale za to na pierwszym miejscu). Dziwny jest ten kraj...

1. „Zniszcz ten dziennik”  (Keri Smith) - bez zmian

I znowu dziennik do zniszczenia na czele naszej listy. Pomijając zalety tego "przeboju" zaczyna mnie irytować, że produkt idealny dla analfabetów, od trzech miesięcy bez problemu wygrywa z pełnowartościowymi książkami.

2. „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” (Dariusz Kortko, Judyta Watoła) - awans o 2 miejsca

Biografia najsławniejszego polskiego kardiologa utrzymuje się wśród bestsellerów już 2 miesiące i wygląda na to, że jeszcze długo może pozostać wśród najpopularniejszych książek (szeroki krąg zainteresowanych, "filmowe" wsparcie, brak nowości mogących zagrozić książce)

3. „Michael Jordan. Życie” (Roland Lazenby) - awans o 3 miejsca

Najbardziej znana, naprawdę dobra biografia Michaela Jordana - przez wielu uznawanego za najlepszego koszykarza wszechczasów.

4. „Ameryka po kaWałku” (Marek Wałkuski) - spadek o 2 miejsca

USA według Marka Wałkuskiego. Interesujące spojrzenie na codzienne życie Ameryki. Autor pokazuje Amerykanów zajętych zwykłymi, codziennymi obowiązkami, próbując zrozumieć ich pozytywny stosunek do życia.

5. „Kulinarne opowieści. Książka zwycięzcy programu MasterChef” (Dominika Wójciak) - nowość

Polacy kochają MasterChefa (chociaż polskiej edycji daleko do zachodnich wzorców) i uwielbiają książki kucharskie (co nie znaczy, ze z nich naprawdę korzystają). W efekcie ta nowość musiała trafić na listę bestsellerów.

6. „Love, Rosie” (Cecelia Ahern) - nowość

7. „Księgi Jakubowe”  (Olga Tokarczuk) - spadek o 4 miejsca

8. „Jadłonomia. Kuchnia roślinna” (Marta Dymek) - awans o 3 miejsca

9. „Świat lodu i ognia” (George R.R. Martin) - powrót na listę

10. Polish Your English” (opracowanie zbiorowe) - awans o 4 miejsca

UWAGA - zestawienie nie obejmuje książek w przedsprzedaży oraz pakietów książkowych.

Oprac. PD