Dodany: 14.11.2014 14:47|Autor:

Prace z nurtu „animal studies” zajęły już stałe miejsce w zachodnio­europejskiej filozofii, historiografii, nauce o literaturze i sztuce, w Polsce jednak są dopiero inicjowane. Z tego powodu polskie wydanie „Zwierzęcego punktu widzenia” uznać można za przedsięwzięcie w znacznej mierze prekursorskie. „Żywe zwierzę – postuluje w swojej książce Éric Baratay – nie może nadal być białą plamą historii”. Nowatorstwo jego pracy – niekwestionowane także na tle studiów nad zwierzętami prowadzonych w Euro­pie i Ameryce – polega na całkowicie odmiennym spojrzeniu na dzieje naszej cywilizacji. Baratay podejmuje próbę uwolnienia historii od wizji antropocentrycznej, zwraca uwagę na współtowarzyszy człowieka, inne istoty żywe – zwierzęta, przechodzi na ich stronę, patrzy z ich punktu widzenia, odwracając pytania, szukając wymowniejszych dokumentów, czytając inaczej te, które już znamy. Jego celem jest ukazanie, jak zwierzęta przeżyły i odczuły zjawiska historyczne, w które zostały uwikłane, jak na nie zareagowały, a nawet – jak zmusiły człowieka do zmiany zachowania.

[Wydawnictwo w Podwórku, 2014]