Dodany: 20.09.2014 00:00|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Co nas czeka w nadchodzącym tygodniu? Przegląd premier

Dziś przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych premier nadchodzącego tygodnia. Oczywiście jest to zestawienie subiektywne, ale staraliśmy się wybrać książki, które z różnych powodów mogą Was zainteresować.

mark

22 września do księgarni trafią dzienniki księdza Józefa Tischnera - Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek" Wydawnictwa Znak. Tego nazwiska nie trzeba dodatkowo promować. Książka wyjątkowa, bo zaledwie kilkunastoletni Tischner opisuje w niej swoją młodość w trudnym dla kraju okresie. Mamy tu bunt, problemy dojrzewania i poszukiwanie odpowiedzi na pytania kształtujące osobowość młodego Józka.

mark

Tego samego dnia na rynek trafi "Doktor Śmierć. Aribert Heim - bestia i zwyrodnialec" (Dom Wydawniczy PWN). To książka dla miłośników literatury faktu - historia sekretnego życia, jakie prowadził w Egipcie jeden z najgorszych niemieckich zbrodniarzy wojennych oraz poszukiwań prowadzonych przez kilkadziesiąt lat przez śledczego Alfreda Aedtnera.

mark

Kolejny dzień - 23 września - to premiera "Opcji niemieckiej" (autor: Piotr Zychowicz, Wydawnictwo Rebis). To książka o "niewygodnej prawdzie", czyli o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej chcieli współpracować z Niemcami, by u ich boku stworzyć państwo polskie o ograniczonej autonomii i ograniczyć tym samym cierpienia ludności cywilnej.

mark

24 września - to przede wszystkim oczekiwana premiera "Jedwabnika" (Wydawnictwo Dolnośląskie) - drugiej powieści Roberta Galbraitha (czyli piszącej pod pseudonimem J.K. Rowling). Pierwszy tom przygód detektywa Cormorana Strike'a sprzedał się bardzo dobrze i wszystko wskazuje na to, że także "Jedwabnik" zostanie bestsellerem.

mark

W tym samym dniu dostaniemy do rąk "Wschód" Andrzeja Stasiuka (Wydawnictwo Czarne). Tym razem Stasiuk wybrał się w podróż nie tylko w przestrzeni (odwiedzając Rosję, Chiny, Mongolię), ale i w czasie (do dni dzieciństwa spędzanych na Podlasiu). Wszystko po to, by po raz kolejny pokazać, jak natura ludzka wpływa na odbiór odwiedzanych miejsc.

mark

A skoro już jesteśmy przy szeroko rozumianej literaturze podróżniczej, warto zainteresować się nietypowym przewodnikiem "W Rzymie jak w domu" (autorka: Rosita Steenberg, Wydawnictwo Marginesy). Autorka opisuje miejsca, których nie znajdziecie w typowych przewodnikach - wysypisko śmieci z czasów cesarza Augusta przebudowane na dyskoteki, kocie forum, tajne archiwum w Watykanie, Złoty Dom Nerona, ruiny świątyni Wenus. A do tego przegląd niebanalnych postaci, na które trafia Steenberg.

Inne premiery z 24 września, o których warto pamiętać to:

- "Republika Piratów" (Colin Woodard, Wydawnictwo SQN) - prawdziwa historia XVIII-wiecznego państwa korsarzy.

- "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" (Anna Mieszkowska, Wydawnictwo Marginesy) - 10 lat po pierwszym wydaniu dostajemy rozbudowaną, uzupełnioną o zdjęcia i dokumenty, poprawioną wersję książki o prywatnym życiu Ireny Sendlerowej.

25 września czeka na nas jedna interesująca premiera - "Czarne skrzydła" (Wydawnictwo Literackie), napisane przez autorkę bestsellera "Sekretne życie pszczół", Sue Monk Kid. Ta powieść, zainspirowana faktami z życia pierwszych abolicjonistek, to pochwała siły przyjaźni i miłości ponad podziałami oraz sensu walki o wolność i prawo do głosu. Numer 1 na liście bestsellerów "New York Timesa".

I to już wszystkie nasze typy spośród premier nadchodzącego tygodnia. Jeżeli taki przegląd przypadnie Wam na gustu, będziemy podobne zestawienia przygotowywali co tydzień.
Użytkownik: Daniel221 20.09.2014 15:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziś przygotowaliśmy zest... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Zaciekawiło mnie "W Rzymie jak w domu", "Wschód" i "Republika piratów". Jak dla mnie takie zestawienia mogłyby pojawiać się co tydzień, bo wiele ciekawych premier czasami umyka mojej uwadze :-)
Użytkownik: caenka 20.09.2014 16:41 napisał(a):
Ja najbardziej czekam na "Jedwabnika" :)
Użytkownik: sowa 22.09.2014 13:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja najbardziej czekam na ... | caenka
Ja też! Ja też! :-)
Użytkownik: Tifanis 20.09.2014 17:25 napisał(a):
Cotygodniowe zestawienie premier jest świetnym pomysłem. Mnie zainteresowały: Czarne skrzydła i Jedwabnik.