Dodany: 20.06.2009 13:35|Autor: partisano

Smutno mi, Boże...


Bóg Starego Testamentu jest promieniem żywej miłości; tak gorącej, tak intensywnej - przez to tak niepojętej!. Ach, Panie, jakże wielka jest twoja miłość!

Doświadcza jej Hiob, człowiek-wzór, człowiek-instytucja. Obdarzony przez Ciebie, o Panie, pasmem ojcowskich udręk i szlachetnych cierpień, dochowuje Ci wierności. Ach, jakże cudowne są jego pokora i uległość...

To samo tyczy się Abrahama, pierwszego spośród równych, protoplasty ludzkości - który bez mrugnięcia okiem wykonuje Twój, o Panie, przepełniony miłością rozkaz zabicia własnego syna - Och, Panie, jakże wielka jest Twoja łaska, że w ostatniej chwili zmieniłeś zdanie! Pokornie klęknijmy i chwalmy mądrość Pana!

Innym razem nasz Pan, z ogromnej miłości do grzeszników, nakazuje ich w swej miłości wymordować: "I rzekł Pan do niego: Przejdź przez środek miasta, przez środek Jeruzalemu, i uczyń znak na czole mężów, którzy wzdychają i jęczą nad wszystkimi obrzydliwościami popełnionymi w nim! A do innych [Jahwe] rzekł tak, że to na własne uszy słyszałem: Przejdźcie za nim przez miasto i zabijajcie bez zmrużenia oka, i nie litujcie się! Wybijcie do nogi starców, młodzieńców i panny, dzieci i kobiety, lecz tych wszystkich, którzy mają na sobie znak, nie dotykajcie! A rozpocznijcie od mojej świątyni! I rozpoczęli od starszych mężów, którzy byli przed przybytkiem. Potem rzekł do nich: Zanieczyśćcie przybytek i napełnijcie dziedzińce zabitymi, potem wyjdźcie i zabijajcie w mieście! (Ezechiel 9:4-7)

A oto garść kilku innych cytatów z psalmów Starego Testamentu, zwróćcie uwagę, ile w nich miłości:

"Dzięki Tobie nacieramy na naszych wrogów i naszych napastników depczemy w imię Twoje". (Ps 44(43),6l; BT)
"Sprawiedliwy się cieszy, kiedy widzi karę, myje swoje nogi we krwi niegodziwca". (Ps 58, 11)
"Zaiste Bóg kruszy głowy swym wrogom, kudłatą czaszkę tego, co postępuje grzesznie. Pan powiedział: Z Baszanu mogę [cię] wyprowadzić, mogę wyprowadzić z głębiny morskiej, byś stopę twą we krwi umoczył, by języki psów twoich miały kęsek z wrogów". (Ps 68, 22-24)

W całym Starym Testamencie jest więcej tego typu zdań, które nie wyrwane z kontekstu, o zgrozo, jawią się bardziej niezrozumiale i nieludzko.

Nowy Testament, uczciwie muszę przyznać, pozbawiony jest w większości wyżej wspomnianych okrucieństw, jednakże znajduje się w nim kilka dwuznacznych wypowiedzi. Weźmy chociażby słynne kazanie na górze: "(...) biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom" (Łukasz 6, 24n; BT)

Jak rozumiem, ktoś, kto nie jest biedny, poniżony, i nieszczęśliwy, z automatu jest zły i ukaranym będzie?

" Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła". Oj, biada wszystkim masturbującym się...

Na koniec wszystkim zainteresowanym przypominam, że obecna zawartość Nowego Testamentu składa się tylko z czterech ewangelii wybranych w pierwszych wiekach przez biskupów, którzy całkowicie pominęli i skazali na zapomnienie ewangelie innych autorów, co potwierdzają fakty naukowe.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 8030
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 10
Użytkownik: wositelec 30.06.2009 00:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Bóg Starego Testamentu je... | partisano
Pismo Święte jest bardzo radykalne jak na dzisiejsze czasy. Jako młody człowiek o bardzo liberalnych i antyklerykalnych poglądach staram się traktować Biblię z przymrużeniem oka. Wszelkie opisy dotyczące cudzołóstwa są dla mnie jak zimny prysznic i kojarzą mi się z zasadą "nie oglądaj telewizji, bo rodzice nie pozwalają". Rozumiem, że trzeba być posłusznym Bożym przykazaniom (a jak się jest ateistą, to posłusznym prawu), ale unikanie spotykania się z płcią przeciwną uważam za skrajną ascezę, nie na dzisiejsze czasy.
Użytkownik: Snookerka 27.10.2009 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Pismo Święte jest bardzo ... | wositelec
Pismo Święte nigdzie nie zabrania spotykania się z płcią przeciwną, wręcz przeciwnie, już na drugiej stronie Księgi Rodzaju Bóg mówi: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się" oraz "mężczyzna łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się oboje jednym ciałem". A Pieśń nad pieśniami" to poemat o miłości, gdzie Bóg jest wspomniany tylko raz...
Wspomniany na początku fragment o odcinaniu sobie członków, które są powodem do grzechu wcale nie oznacza, że człowiek ma się okaleczać. Pismo Święte trzeba czytać z uwzględnieniem rodzajów literackich i kontekstu - w tym fragmencie chodzi o wskazanie, że należy unikać okazji do grzechu.
Użytkownik: chjena 28.02.2011 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Pismo Święte nigdzie nie ... | Snookerka
Zgadzam się z treścią powyższego tekstu i komentarzy, z jednym tylko wyjątkiem - "Pieśń nad pieśniami" nie jest tu dobrym przykładem ilustrującym relacje damsko-męskie, gdyż wg ogólnie przyjętej interpretacji pod postacią Oblubieńca ukazany jest Bóg, a jako Oblubienica - naród żydowski.
Użytkownik: Snookerka 01.03.2011 18:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się z treścią pow... | chjena
Nie zgadzam się, Pnp to przede wszystkim tekst o miłości między kobietą a mężczyzną, i to jest sens dosłowny tego utworu. Dopiero później możemy doszukiwać się innych alegorii, np. Bóg-Izrael, Chrystus-Kościół itp., to są późniejsze interpretacje.Tak można każdy tekst biblijny odczytywać - najpierw ma on sens dosłowny, ale przeczytany w nowym kontekście, innej sytuacji historycznej, nabiera nowego znaczenia, nie tracąc swojego pierwotnego sensu.

Pnp opisuje miłość mężczyzny i kobiety - i do tej miłości możemy porównać miłość Boga do Izraela, do Kościoła, do każdego człowieka... Ale nie możemy nadawać sensu metaforycznego, bez uwzględnienia sensu dosłownego.


Przepraszam za zamotane wyjaśnienia, ale nie potrafię jaśniej bez posługiwania się teologicznym językiem :)
Użytkownik: chjena 02.03.2011 15:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie zgadzam się, Pnp to p... | Snookerka
Wyjaśnienia są jak najbardziej sensowne, osobiście nie widzę w nich zamotania ;) może i masz rację, jednak ja, jako spaczona tegoroczna maturzystka, muszę obstawiać twardo przy swoim - w końcu CKE tylko czyha, by złapać mnie na jakiś merytorycznym błędzie ;)
Użytkownik: Snookerka 02.03.2011 17:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Wyjaśnienia są jak najbar... | chjena
A ja, jako dawna maturzystka i świeżo upieczona mgr teologii będę twardo obstawać przy swoim :) Pamiętaj, że Pnp to poemat o miłości narzeczonych, poczytaj np. wstęp do księgi w jakimkolwiek wydaniu Biblii. Każde porównanie musi mieć odpowiednik, mówimy, że coś jest jak... i to "jak" też musi istnieć. Skoro więc mówimy np. że miłość Boga do Narodu wybranego jest jak miłość oblubieńca i oblubienicy, to musimy tę miłość oblubieńczą opisać. I o tym właśnie Pnp :)
Użytkownik: kryzba 14.04.2011 16:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Bóg Starego Testamentu je... | partisano
Czy Hiob doświadczył bożej miłości? Chyba muszę powtórzyć sobie alfabet. Odebranie człowiekowi wszystkiego co ma po to tylko aby wygrać zakład, udowodnić cokolwiek lub stworzyć przykład dla innych jest aktem miłosierdzia? Jakisz ten bóg dobry, że nie skazał go na większe męczarnie.
A props Abrahama; czy prawdziwym dowodem miłości człowieka do czegokolwiek nie byłoby oszczędzenie syna i skazanie się samemu na wieczne potępienie? To byłby wyraz ojcowskiej miłości, namacalniej.
Użytkownik: yerzyck 31.03.2012 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Bóg Starego Testamentu je... | partisano
Zastanawiam się, dlaczego ten tekst został uznany za recenzję? Moim zdaniem nie wykazuje on żadnej cechy recenzji, a jedynie epatuje szyderstwem i nienawiścią do chrześcijaństwa...
Użytkownik: miłośniczka 31.03.2012 22:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiam się, dlaczego... | yerzyck
Witaj.

Samowolnie wypowiem się w imieniu redakcji. Tekst nie "został uznany" za recenzję. Znajduje się bowiem w dziale Recenzje o opinie o książce, jak zatem widzisz, dział zawiera nie tylko recenzje i wypowiedzieć może się każdy.
Użytkownik: BardMirMił 24.10.2013 12:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Bóg Starego Testamentu je... | partisano
Pismo Święte powinno być w dzisiejszych czasach traktowane jako podpowiedź, swego rodzaju wskazówka. Wiadomo, że czasy się zmieniają i choćby z tego powodu nie można wszystkiego brać dosłownie. Sam tekst bardzo ciekawy :)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: