Dodany: 27.04.2014 22:47|Autor:

Doktor filozofii José Argüelles, historyk sztuki, pisarz, artysta-wizjoner, odkrywca klucza do Świętego Kalendarza Tzolkin, przedstawia tu niezwykle śmiałe, pozornie "szalone" hipotezy, które w efekcie końcowym prowadzą do zaskakujących wniosków (w międzyczasie częściowo potwierdzonych przez naukę, np. promieniowanie galaktyczne czy krystaliczne jądro Ziemi). Autor, nawiązując do wielu kultur i religii, ukazuje nam obraz wielkiej kosmicznej Całości, której trójwymiarowo ograniczony rozum nie jest w stanie ogarnąć. Najpierw wprowadza nas w świat Majów ze szczególnym uwzględnieniem Tzolkin - harmonicznego modułu, bazy wyjściowej dla wszystkich kalendarzy, większych i mniejszych cykli (m.in. Wielkiego Cyklu 5125 lat, czyli cyklu naszej historii). Cywilizacja Majów jest dla nas najbardziej zagadkowa. Kim byli Majowie? Dlaczego pojawili się tak nagle przed 5000 lat - przyszli znikąd, rozwinęli wysoką kulturę z zadziwiającymi budowlami i jeszcze bardziej zaskakującym poziomem wiedzy matematyczno-astronomicznej, aby nagle zniknąć w IX wieku? Argüelles znalazł odpowiedź na wiele z tych pytań. A może jest to rodzaj samoprzypomnienia, "błyskawicy we krwi"? Jak twierdzi autor, Majowie przybyli z misją przygotowania planety Ziemi na skok ewolucyjny; całą wiedzę Kosmosu zakodowali w Świętym Kalendarzu.

Tak czy inaczej, jedno nie ulega wątpliwości: nauka Majów jest bezczasowa, jednakowo ważna wczoraj, dziś i jutro! Z całą pewnością po lekturze tej książki Czytelnik spojrzy na świat i to, co się wokół dzieje, zupełnie bez lęku. "Faktor Majów" to kolejna "prowokacja majańska". Już sam tytuł jest kontrowersyjny, ale nieprzypadkowy!!! Czas nagli! Teraz także świat nauki dostaje swoją szansę. Jeśli jej nie wykorzysta, zostanie daleko w tyle.

[Pulsar, 2004]

Użytkownik: VERA25 13.03.2022 08:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Doktor filozofii José Arg... | cohen
Tytuł jest błędnie przetłumaczony, zamiast „faktor” po polsku powinien być „czynnik”.
Ani nie jest prawdą, by Majowie „nagle zniknęli w IX wieku” skoro istnieją do dziś, a tym bardziej, by „Argüelles znalazł odpowiedź” na cokolwiek.
„Już sam tytuł jest kontrowersyjny, ale nieprzypadkowy!!! Czas nagli !”
Czemu mają służyć te wszystkie wykrzykniki?

Książka pełna gołosłownych twierdzeń o kalendarzu gregoriańskim.
„Reforma wcisnęła podbitych, rdzennych mieszkańców tej planety w kalendarz gregoriański.”
„W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem mógł być natychmiastowy powrót do naturalnych częstotliwości czasu. Krok pierwszy: zmiana kalendarza, zastąpienie nielogicznego kalendarza gregoriańskiego biologicznie zharmonizowanym Kalendarzem Trzynastu Księżyców z 28 dniami w miesiącu. Zmiana kalendarza spełniłaby proroctwo Harmonicznej Konwergencji.”
„Z punktu widzenia faktora Majów jest to jedynie koniec czasu, koniec sztucznej machiny czasu, koniec dwunastomiesięcznego kalendarza gregoriańskiego i sześćdziesięciominutowej godziny.”
„Esencjonalna treść proroctwa Telektonon, "Głosu Ziemi", zapowiada, że rasa ludzka będzie zmuszona wypracowywać swoją przyszłość w atmosferze zapaści biosferycznej, jeżeli nie zastąpi kalendarza gregoriańskiego Kalendarzem Trzynastu Księżyców.”

I tak w kółko.

Związek tego Majami czy czymkolwiek jest żaden.
Rzekomy „kalendarz trzynastu księżyców” nie był im znany. Ani też druidom, od których go rzekomo zapożyczył.
„Ponieważ 365 dni roku Majów zwanego haab nie przewiduje lat przestępnych, jego data rozpoczęcia w kalendarzu gregoriańskim przesuwa się o jeden dzień co 4 lata. Początek roku Argüelles ustalił na 26 lipca. W ten sposób jego liczenie dni odbiega od haab, znanego skrybom Majów przed podbojem hiszpańskim. Argüelles twierdzi, że Kalendarz Trzynastu Księżyców jest zsynchronizowany z tamtym kalendarzem. Oczywiście tak nie jest.” poza tym pomysły te „pochodzą ze źródeł niemajowskich, takich jak kalendarz 13-miesięczny po 28-dni, magiczny kwadrat Benjamina Franklina, I Ching , numerologia i różne mistyczne i pseudoarcheologiczne prace, takie jak: "Rydwany bogów" Ericha von Danikena” (z ang. Wikipedii „José Argüelles”)
Wreszcie końcówka kalendarza Majów w 2012 wygląda na błędną, bowiem początek wcale nie musiał przypadać w 3113 p.n.e.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.03.2022 15:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Tytuł jest błędnie przetł... | VERA25
Może osobie tłumaczącej chodziło o takie znaczenie faktora, jak w Bakunowy faktor (Barth John) ? ;)

A serio – tak po nocie, jak i po kilku zdaniach wypisanych przez Ciebie, wynika, że to jest zwykła pseudonauka i ezoteryka. Autor chyba słabo odrobił pracę domową z przyczyn istnienia lat przestępnych oraz reformy kalendarza.