Dodany: 2009-03-22 12:03|Autor: ybarra

Książki i okolice> Pisarze> Chandler Raymond

50-ta rocznica śmierci


26 marca minie 50-ta rocznica śmierci Raymonda Chandlera,mistrza czarnego kryminału.Stał się on nie tylko symbolem tego gatunku literackiego,ale też znaczącą postacią całej XX-wiecznej literatury amerykańskiej.Takie powieści jak: Wielki sen,Żegnaj laleczko,czy Długie pożegnanie weszły do kanonu tejże literatury.Andrzej Stasiuk,wielki miłośnik prozy Chandlera napisał o nim:"Jest dla mnie najlepszą częścią Ameryki.Poza nim Ameryka ma tylko Faulknera,The Ramones i braci Marx".
Wyświetleń: 3263
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: rozarian 2009-04-11 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: 26 marca minie 50-ta rocz... | ybarra
Gdzies przeczytalem,ze Chandlera nasladowano i parodiowano czesciej(moze z wyjatkiem Hemingwaya)niz jakiegolwiek pisarza 20 wieku. Legendarny byl tez jego pociag do alkoholu-no ale to widac po tym jak Marlowe nie wylewa za kolnierz.Chandler chyba jako pierwszy pokazal co to znaczy miejska dzungla.
Użytkownik: ybarra 2009-04-13 15:21 napisał(a):
Odpowiedź na: 26 marca minie 50-ta rocz... | ybarra
Chandlerowi chodziło o przedstawienie rzeczywistości amerykańskiej lat 30 i 40-tych ubiegłego wieku jakby za zasłona pełną niedomówień,półmroków i nieprawości,gdzie główny bohater,mający swoje niezłomne zasady,musi poruszać się w tym świecie występku i zbrodni.W świecie,gdzie nic nie jest jednoznaczne(poza lojalnością Marlowe'a wobec swoich klientów),gdzie korupcja to norma,a społeczeństwo jest zdemoralizowane.Najbardziej lubię Chandlera za jego nonszalancję literacką,za sardonizm Marlowe'a,i za znakomite metafory.
Użytkownik: rozarian 2009-04-13 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: 26 marca minie 50-ta rocz... | ybarra
Jesli chodzi o opinie Stasiuka,to nie bylbym tak radykalny.Byla przeciez jeszcze myszka Miki,no i kaczor Donald.To tak zartem,ale na serio,to z jakiegos powodu Chandler byl mocno oskarzany o mizoginizm.Nie czytalem wszystkich jego ksiazek,ale w tych,ktore znam nie zauwazylem tej przypadlosci.Chyba nie byl gejem?
Użytkownik: rozarian 2009-04-19 17:43 napisał(a):
Odpowiedź na: 26 marca minie 50-ta rocz... | ybarra
Przeczytalem ostatnio pare ksiazek Rossa Macdonalda.To w jakims sensie nastepca Chandlera jesli chodzi o dzialke czarnego kryminalu,ale troche sie zawiodlem.To jednak nie to samo.Niby sa te same elementy charakterystyczne dla czarnego kryminalu jak u Chandlera,a jednak mam takie wrazenie,ze to cos duzo posledniejszego,jakby bledsza kalka.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: