Dodany: 2009-02-06 16:38|Autor: annmarie

Czytatnik: Mój świat książek...

2 osoby polecają ten tekst.

"Gra o tron", czyli pewne rozczarowanie


Od dłuższego czasu w biblionetkowych polecankach na pierwszych kilku miejscach miałam powieści Georga R.R. Martina. Zaczęłam więc polować na Gra o tron (Martin George R. R.), tym bardziej, że cały cykl Pieśń lodu i ognia ma w BiblioNETce bardzo wysoką średnią ocen (około 5,3).

Wreszcie udało mi się zdobyć tę książkę. Zaczęłam czytać, licząc na wciągającą akcję, ciekawych bohaterów, mających wiele przygód w jakimś niesamowitym świecie, a tu... rozczarowanie.

Nie jest to zła książka, ale na pewno nie rewelacyjna. Niestety prawie w ogóle mnie nie poruszyła. Owszem, jest wielu bohaterów, o bogatych charakterach, ale trudno jest mi jakoś bardziej się nimi zainteresować. Może jedynie Jon Snow, Bran i Arya nie byli dla mnie obojętni. Ale reszta? Nie za bardzo obchodziły mnie ich losy, część postaci bardzo mnie irytowała (Daenerys, Drogo, Sansa, Lysa, Catelyn, król Robert...)
Tak samo cała historia walki o tron, nic nowego, ciągłe walki, spiski, zdrady. W ogóle czytając tę książkę, cały czas wiedziałam, co wydarzy się za chwilę. Nie było prawie w ogóle jakiś zaskakujących zwrotów akcji. Sprawiło to, że ostatnie sto stron czytałam półtora miesiąca, cały czas nie mogąc zdobyć się na skończenie tej książki. Zrobiłam nawet coś, czego nie robiłam od dawna, mianowicie zaczęłam czytać inne książki w tym samym czasie...
Również język powieści mnie nie urzekł, ale może to wina tłumacza.

Żeby nie było, że "Gra o tron" ma same minusy, to napiszę, że zaintrygował mnie Mur i Inni oraz fakt, że w świecie wykreowanym przez Martina pory roku trwają kilka lat. Podobało mi się też to, że wydarzenia przedstawiane były z perspektywy różnych bohaterów.

Mimo wszystko postawiłam książce 4 i chyba kiedyś przeczytam kolejne tomy. Może cykl jako całość mi się spodoba. Szkoda jednak, że jak na razie jest dla mnie tylko kolejną raczej dobrą książką...

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6077
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: gandalf 2009-02-06 19:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Od dłuższego czasu w bibl... | annmarie
Fakt - książka nie jest jakoś wybitnie oryginalna, jeśli chodzi o tematykę, postaci bohaterów, czy świat przedstawiony, ale zupełnie nie mogę się zgodzić z tym, że przebieg akcji nie zaskakuje. Trochę literatury fantasy już przeczytałem, a mimo to autor co kilkadziesiąt stron wprawiał mnie w zdumienie nagłymi zmianami sytuacji. Np. (uwaga dla tych, którzy jeszcze nie czytali - będą spoilery) całkowicie zaskoczyła mnie śmierć Eddarda Starka. Byłem przekonany, że Martin szykuje go na kluczową postać całej sagi. I to właśnie ze względu na to znakomite prowadzenie intrygi (a także świetne przedstawienie złożoności psychiki bohaterów) wybaczyłem książce brak jakiejś niezwykłej oryginalności i przyznałem jej najwyższą ocenę.
Użytkownik: annmarie 2009-02-07 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Fakt - książka nie jest j... | gandalf
Przyznaję, że bohaterowie są dobrze opisani, mają złożone charaktery. Ale niestety nadal podtrzymuję to, że nic mnie nie zaskakiwało. (Uwaga spoilery!) Domyślałam się, że z Nedem coś się stanie, bo od początku jego synowie byli ważnymi postaciami. Tak samo wiedziałam, co się stanie z Aryą czy karłem. Nie wiem, może mam podobny tok myślenia do autora;)
Tak jak pisałam, zamierzam kiedyś sięgnąć po kolejne tomy, bo może teraz po prostu to nie był dobry czas na tę książkę.
Użytkownik: karamuczo 2010-10-19 17:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyznaję, że bohaterowie... | annmarie
Ja podobnie uważam, co poprzednicy, niewiele było motywów, mogących zaskoczyć. A już jak zaskakiwały, to słabo. Jeśli byłaby to jedna z pierwszych książek w moim życiu, zapewne by mnie wciągnęła aż po ostatnie tomy, jednakże tak nie jest. Także ocenię na 4 za staranne utworzenie bohaterów itd, jednakże nie ma tu "tego czegoś". Moim zdaniem, gdyby wyciąć sceny gwałtów, przemocy itd i zamienić je na coś innego, mogłaby zdobyć książka dużą popularność wśród młodszych czytelników.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: