Dodany: 06.12.2004 14:33|Autor:

Książka: Do zobaczenia
Higgins Clark Mary
Notę wprowadził(a): aga_p

Niebanalna opowieść z pogranicza gatunków - tyleż tu kryminalnej intrygi i sensacji, co spostrzeżeń i opisów natury obyczajowej.

Akcja toczy się w środowisku amerykańskiej klasy średniej: główna bohaterka jest reporterką telewizyjną, a w jej otoczeniu aż roi się od lekarzy i ludzi interesu.

Językiem prostym, a zarazem precyzyjnym Mary Higgins Clark opowiada historię dziewczyny zrządzeniem losu zmuszonej do wzięcia na siebie roli detektywa. Autorka nadzwyczaj dba o związki z rzeczywistością - wszystko, co się zdarza, jest logiczne, uzasadnione, prawdopodobne; jedyną ujawniającą się siłą wyższą jest przypadek - jak w życiu. Zakończenie zaś, to prawdziwy majstersztyk - zaskakujące i sensacyjne, a mimo to wciąż mocno osadzone w rzeczywistości.

[Prószyński i S-ka, 1995]

Użytkownik: adzia 15.12.2005 13:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Niebanalna opowieść z pog... | aga_p
Bardzo lubię Mary Higgins Clark i zdążyłam się po trosze przyzwyczaić do jej prozy. Lecz ta książka trochę mnie zaskoczyła, ponieważ było tam morderstwo i to nie jedno, ale tak naprawdę cała fabuła kręciła wokół zniknięcia jednej osoby. I do końca nie było wiadomo, co się z nia dzieje, ponieważ pojawiały sprzeczne spekulacje. Jednak jedno mnie w tej powieści nie zdzwiło. We wszystkich historiach tejże autorki, mordercą zawsze okazuje się osoba, która była najbardziej niewinna i wydawałoby się, najmniej zaangożowana w sprawę. I tutaj również tak było. Nie umiem ocenić czy to była jedna z jej lepszych książek, ponieważ wszystkiej mi się podobają. Niektóre są gorsze, niektóre lepsze, ale ogółem wszystkie są dobre. Polecam