Dodany: 15.12.2008 03:26|Autor: oyumi

Czytatnik: no to ładnie

Piesek przydrożny. Miłosz

Uważność

Według książki buddyjskiego mnicha, którą czytam, samą istotą buddyzmu jest mindfulness. Chyba można to przetłumaczyć jako uważność (słowo jest już u Mikołaja Reja) albo bycie uważnym. Znaczy to przyjmować z uwagą,
to co jest teraz, zamiast zwracać się ku temu, co było, albo do tego,
co będzie. Zbawienne dla męczenników sumienia, przeżuwających swoje dawne upadki, zbawienne dla niespokojnych, wyobrażających sobie ze strachem, co zdarzy się jutro. Oby moje wiersze pomogły ich czytelnikowi zamieszkać
w teraz. I obym jako człowiek został wyleczony z chorób pamięci.

Zamiast

Podziwiał i zazdrościł, ale nikomu z tych, którzy, jak on, oddawali się sztukom. Po ziemi chodzili obok niego prawdziwie wielcy, siłą litości, współczucia i miłości, święci bohaterowie. Mieli to, czego brakowało mu najbardziej, i w którym to braku był podobny do swoich kompanów artystów. Bo sztuka, jak wiedział, wymaga całkowitego oddania, które niestety jest oddaniem się w niewolę naszego ego. Znajdując w sobie niemal dziecinny egoizm, pocieszał się myślą, że nie jest wśród swojej profesji wyjątkiem, ale też wszyscy oni nosili skazę niepełnego człowieczeństwa. Jeżeli urodziłem się takim, że daremnie bym próbował oczyszczenia i wyzwolenia - powiedział - niech przynajmniej moje dzieło okupi moją słabość i pomoże wielbić w ludziach wspaniałość serca.

Męski

Świadomy współzawodnictwa. Napięty. Czujny. Gotowy do biegu. Agresywnie myślący. Wiedzący lepiej od innych. Poprawiacz świata. Przeżuwający latami każdą porażkę. Rzucający wyroki potępienia. Niezdolny do pogodzenia się ze sobą. A kobieta przygląda się temu z uśmiechem, bo wie, że on jest zajęty rzeczami, które przemijają i nie mają większej wagi.

Wzniosłość

Wzniosłość: świadomie bezbronne wystawianie się na szyderstwo ludzi.

Użytkownik: Everyman 26.03.2009 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Uważność Według książ... | oyumi