Dodany: 17.11.2008 19:44|Autor:

z okładki


Jeśli potrzebny jest wam komentarz do dziejów świata w XX wieku, nie znajdziecie bardziej interesującego - podobne opinie o książce wybitnego pisarza i dziennikarza Paula Johnsona pojawiają się wszędzie tam, gdzie zostaje ona wydana.

W rzeczy samej - ten wszechstronny, dramatyczny bilans ostatnich siedmiu dziesięcioleci historii ludzkości jest lekturą pasjonującą.

Rozpoczyna się od czasu wygasania wojny światowej, zmierzchu tradycyjnych dziewiętnastowiecznych autorytetów, narodzin faszyzmu i komunizmu - nowych potężnych ideologii, które wkrótce zaczną wyciskać złowrogie piętno na mapach i współczesnej świadomości, śledzi zmagania supermocarstw, rewolucję naukowo-techniczną, dekolonizację Azji i Afryki, przemiany w Chinach i Ameryce Łacińskiej, tragiczne skutki odzyskania wolności przez narody, które do wolności nie mogą się przyzwyczaić, etc.

Niniejsze, znacznie rozszerzone wydanie powstało w czasie rozpadu sowieckiego imperium, uwzględnia wszystkie ważniejsze wydarzenia z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, natury zarówno politycznej, jak społecznej, ekonomicznej, naukowej, a także obyczajowej, by wspomnieć kolejny etap rewolucji seksualnej, na który ponurym cieniem położyła się tajemnicza choroba - AIDS.

Historia świata jest w tej książce historią głębokich, zróżnicowanych procesów duchowych, których łącznych wyników przewidzieć nie podobna. To równanie zawsze będzie miało zbyt wiele niewiadomych, aby je rozwiązać. Całe szczęście, że można o nim myśleć i pisać tak ciekawie, jak czyni to Paul Johnson.

[Wydawnictwo Puls, 1992]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1374
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.01.2023 16:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli potrzebny jest wam ... | wyssotzky
Paul Johnson zmarł 12-01-2023 w wieku 94 lat… [*]
Użytkownik: VERA25 27.09.2023 16:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Paul Johnson zmarł 12-01-... | LouriOpiekun BiblioNETki
I niech spoczywa w spokoju, a jego „Historia świata od 1917” sprawia wrażenie „historii alternatywnej”. Np. „Spośród państw, którym Traktat Wersalski przyniósł korzyści, Polska była najbardziej zachłanna (the greediest)” dalej „Państwo polskie udowodniło siłą "słuszność" swych roszczeń antyniemieckich na terenach Śląska i pobrzeża Bałtyku (she made good her 'rights' against the Germans by force, in both the Baltic and Silesia)” i „prowadziło otwartą wojnę terytorialną przeciw ZSRR (she waged a full-scale war of acquisition against Russia) i w 1923 przekonało mocarstwa zachodnie o konieczności uznania przez nie nowych polskich granic. Proces powiększania terytoriów drogą militarną możliwy był dzięki umiejętnemu wykorzystywaniu przez Polskę brytyjskich obaw przed zalewem bolszewickim” (s. 54 wydania z 1992) O powstrzymaniu marszu Tuchaczewskiego na Zachód w 1920 ani słowa.
W 1939 brytyjskie „gwarancje dla Polski oznaczały problem dla Hitlera, ponieważ rząd polski, nie zawsze kierujący się zdrowym rozsądkiem, miał prawo się do nich odwołać” (s. 479)
O Powstaniu Warszawskim nic.
O Monte Cassino nic.
O Enigmie jedno zdanie.
„Solidarność”, o której ma mało do powiedzenia, jego zdaniem powstała w „czerwcu 1980”. Nawet gdyby miało być w „lipcu”, który w wielu językach jest podbny do „czerwca”, i tak pozostaje błędem, skoro było to w sierpniu.
I temuż podobnież.
To samo dotyczy wszystkiego innego, o wojnie koreańskiej pisze dziwacznie, jakby powstrzymanie najazdu komunistów było błędne.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: