Dodany: 11.10.2008 16:32|Autor:

Książka: Pustynia
Le Clézio Jean-Marie Gustave
Notę wprowadził(a): halunke

Kim jest Lalla?

Młodą mauretańską dziewczyną żyjącą w dzielnicy biedoty w marokańskim mieście, piękną modelką, której zdjęcia zdobią wszystkie magazyny i żurnale, spadkobierczynią "błękitnych ludzi", wojowników pustyni, których tragiczna wędrówka z południa na północ kończy się bitwą z francuskim najeźdźcą i bezlitosną masakrą tych ostatnich wolnych ludzi?

Powieść Le Clézio (ur. 1940), znanego francuskiego pisarza, laureata nagrody Renaudot za pierwszą swą powieść "Protokół" (1963), rozgrywa się na dwóch planach. Plan pierwszy, będący tłem dla głównego wątku, tworzy śpiewna epopeja "błękitnych ludzi", wiernych ideałom narodu, religii i wolności. Ich tragiczny los nadaje rytm i sens życiu Lalli, toczącym się na drugim, współczesnym planie, determinującym jej przeznaczenie.

Fascynująca, pełna symboli i poezji, a przede wszystkim głęboko ludzka proza Le Clézio porwie każdego czytelnika, a dzieje "błękitnych ludzi" i ich spadkobierczyni Lalli na zawsze pozostaną w jego pamięci.

[Instytut Wydawniczy Pax, 1985]

Użytkownik: niqaab 09.05.2009 10:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Kim jest Lalla? Młodą ... | halunke
Jedna z najgorszych książek, jakie czytałam w ciągu ostatniego roku: dobrnęłam do mniej więcej połowy i, gdyby nie siła uporu, dałabym sobie spokój. Akcja (choć właściwie ciężko to nazwać w ten sposób), jest rozciągnięta do granic wytrzymałości, przez kilkadziesiąt stron nie dzieje się praktycznie nic ciekawego, poza drobiazgami. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. O gustach się nie dyskutuje i pewnie tak, jak minie nie zachwyciła "Pustynia", znajdą się odbiorcy o odmiennych poglądach - ja,w każdym bądź razie, sto razy zastanowię się, zanim sięgnę po kolejną pozycję autora.