Dodany: 08.10.2008 19:08|Autor: elew

Kazimierz Nowak, absolutnie niezwykły człowiek!

Oceniam tę książkę na 6, choć tak naprawdę jej bohater - podróżnik Kazimierz Nowak i jego niesamowita wyprawa nie mieszczą się w żadnej skali ocen. Przez pierwsze kilkadziesiąt stron nie mogłam uwierzyć, że ktoś o zdrowych zmysłach z własnej nieprzymuszonej woli może się wybrać w taką podróż, a jednak! - każda kolejna strona świadczyła na niekorzyść mojego niedowiarstwa. Nie będę się rozpisywać o treści książki, trzeba ją po prostu przeczytać, powiem tylko, że znajdziecie w niej świetnie napisaną opowieść o Afryce lat 30. XX wieku, a być może, tak jak ja, cenne drogowskazy i niezwykły Autorytet!

Użytkownik: jakozak 09.10.2008 11:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Oceniam tę książkę na 6, ... | elew
Do schowka! Do schowka! To coś dla mnie! :-)
Użytkownik: zoezu 24.08.2009 22:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Oceniam tę książkę na 6, ... | elew
Nie lubię książek podróżniczych. Na Kapuścińskim zasypiałam, tylko ze względu na sławę autora dzielnie przebrnęłam przez kilka pozycji. Innych nawet nie dotykałam, na wszelki wypadek.
Podczas urlopu przeczytałam zbyt szybko swoje lektury. Ważąc ryzyko uśnięcia nad nudną (oczywiście) książką podróżniczą a zmarnowania czasu, wybrałam lekturę.
"Pieszo i rowerem przez Czarny Ląd" jest o dziwo książką bardzo dobrą (mimo że poniekąd podróżniczą).
Poniekąd, ponieważ można w niej znaleźć ogrom wątków: nie tylko podróżniczy, ale też osobisty, społeczny, polityczny, światopoglądowy, kulturowy. Trafność spostrzeżeń i fantastyczny język są wielką zaletą książki. Nie mniejszą są fotografie wykonane przez Nowaka podczas podroży stanowiące wyśmienite uzupełnienie tekstu.

Na koniec wspomnę o znakomitym wyborze fragmentów listów i sklejenie ich w jednolitą narrację - to prawdziwe mistrzostwo.

Książkę polecam niezależnie od zainteresowań czytelniczych - poszerza horyzonty.