Dodany: 02.08.2008 14:44|Autor:

Książka: Forrest Gump
Groom Winston
Notę wprowadził(a): grojec

Winston Groom urodził się w 1944 roku w Mobile. Ukończył literaturę na University of Alabama, a w latach 1966-1968 walczył w Wietnamie. Służbę zakończył w stopniu porucznika piechoty. Do 1986 roku mieszkał w Nowym Jorku; pisywał reportaże dla "Washington Star", uczył się rzemiosła literackiego od takich pisarzy, jak Kurt Vennegut, Joseph Heller, Irwin Shaw, Truman Capote. W 1986 roku powrócił w rodzinne strony. Mieszka w Point Clear w stanie Alabama.

Winston Groom jest autorem 9 książek, w tym głośnej powieści o Wietnamie "W lepszych czasach" ("Better Times Than These", 1978), wspólautorem nominowanej do Nagordy Pulitzera w 1984 roku - "Conversations With the Enemy", a także "Kiedy umiera lato" (1982), "Only" (1994) i "Shrouds of Glory" (1995). Najbardziej znanym utworem Grooma jest bestsellerowa powieść "Forrest Gump" (w samej Polsce sprzedano ponad 180 tysięcy egzemplarzy!), wydana po raz pierwszy w 1986 roku. Na podstawie książki Robert Zemeckis nakręcił przebojowy film pod tym samym tytułem, uhonorowany przez Amerykańską Akademię Filmową aż sześcioma Oscarami w najbardziej prestiżowych kategoriach, m.in. dla odtwórcy głównej roli męskiej (Toma Hanksa - filmowego Forresta Gumpa) oraz za scenariusz i reżyserię. Ogromny sukces odniosła też mała książeczka z powiedzonkami Gumpa zatytułowana "Gumpizmy, czyli mądrości Forresta Gumpa" (1994). Latem 1995 roku ukazała się długo oczekiwana kontynuacja "Forresta Gumpa" - "Gump i spółka"; wytwórnia Paramount już zapowiedziała jej realizację.

[Wydawnictwo Prima, 1997)