Dodany: 21.06.2008 18:14|Autor:

Książka: Księga Raziela
Gałuszka Krystian
Notę wprowadził(a): martini_rosso

"Księga Raziela" - powieść historical fiction czy genialne odczytanie legendy Karola Goduli?

Kim naprawdę był Karol Godula, zwany Diabłem z Rudy, Dżingis Chanem Pieniądza, Śląskim Faustem, Geniuszem, Królem Cynku? Czy ten śląski potentat przemysłowy był w posiadaniu niezwykłej tajemnicy, której poszukiwania trwały od średniowiecza do współczesności? "Księga Raziela" to magiczna podróż tkwiąca korzeniami w prozie Michała Bułhakowa, Jorge L. Borgesa i Umberta Eco. Jak podaje autor, wpływ na napisanie powieści miała lektura książki "Kod Leonarda da Vinci".

Krystian Gałuszka, ur. w roku 1962 w Chorzowie. Do tej pory opublikował dziesięć książek, w tym pięć poetyckich. Tematem przewodnim w jego twórczości są historia i dzieje współczesne Śląska. Współautor scenariusza do filmu "Karol Godula. Wizjonerstwo i praca - wytrych do sukcesu". Laureat kilku konkursów literackich. Na dokończenie powieści "Księga Raziela" otrzymał w roku 2007 stypendium Marszałka Sejmiku Śląskiego w dziedzinie kultury.

[Agencja Specjalistyczna Prasa i Książka Grzegorz Grzegorzek, Katowice 2008]

Wyświetleń: 2096
Użytkownik: Puschel 29.08.2010 19:54 napisał(a):
Odpowiedź na: "Księga Raziela" - powieś... | martini_rosso
Po przeczytaniu tej książki, zainteresowała mnie historia miasta Rudy Śląskiej. Autor przybliża czytelnikowi charyzmatyczną postać Karola Goduli, wraz z głównym bohaterem przemierzamy uliczki takich dzielnic, jak Godula, Nowy Bytom, oś Kaufhaus, Ruda.
Jeśli chodzi o fabułę, to kojarzy mi się z książkami Nienackiego i chociaż pod koniec, jest lekki misz - masz, to tekst książki zapadł mi w pamięci i teraz wychodząc z domu innymi oczami patrzę na zabytkowe kamieniczki i pozostałości po dawnych zakładach przemysłowych, nie dostrzegam szarzyzny naszych śląskich miast, a poza tym, pierwszy raz czytałem książkę, gdzie akcja toczy się w miejscach, gdzie przebywam praktycznie na co dzień.