Dodany: 19.05.2008 19:09|Autor: DS

Manifest zbrodni

Książka pod tytułem „Sprzedane” została napisana przez Louise Brown. Oryginalny tytuł „Sex Slaves: The Trafficking of Women in Asia” dużo trafniej oddaje to, co zawarte jest w treści.

Książka dotyczy dość kontrowersyjnej sprawy, często będącej tematem tabu, a mianowicie prostytucji. Autorka poruszyła dość niewygodny temat, by przybliżyć nam kwintesencję tragicznego losu azjatyckich kobiet, najliczniej wykorzystywanych w handlu żywym towarem.

Louise Brown ze wszystkimi szczegółami opisuje poruszające historie prostytutek zmuszonych do uprawiania seksu, począwszy od opuszczenia domu, przez tzw. praktykę zawodową, a skończywszy na życiu w domach publicznych i dramatycznych sytuacjach brutalnych pobić i gwałtów.

Autorka, od lat tkwiąca w problematyce wykorzystywania kobiet, z największą dokładnością przetacza relacje najbardziej maltretowanych i nieludzko wykorzystywanych dziewcząt, ukazując bezwzględność klientów i właścicieli domów publicznych.

Niezwykle ciekawa książka, przeznaczona wyłącznie dla odbiorcy o silnych nerwach, zwraca uwagę na problemy szokujące, a jednak dotyczące wciąż aktualnych i pogarszających się zjawisk. Bo przecież prostytucja, choć istnieje już od setek lat, wciąż zmienia swoje oblicze i znajduje coraz to nowych zwolenników.

Warto jednak zadać pytanie, czy jeśli nie poczynimy żadnego kroku, by powstrzymać wciąż zataczający koło problem, nie wpłynie on na przyszłe pokolenia w sposób już nieodwracalny? Jasne przecież jest, że prócz aspektów czysto moralnych, prostytucja wzmaga rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą płciową, a więc i AIDS. To może doprowadzić do epidemii tej choroby na skalę światową, a jak dotąd, prócz kampanii informacyjnych, nie działa się w sposób zdecydowany na skalę międzynarodową przeciwko wykorzystywaniu kobiet do celów czysto handlowych. Te i wiele innych problemów porusza właśnie książka „Sprzedane”, jednak w zupełnie inny niż zazwyczaj sposób, gdyż przez pryzmat świata widzianego oczami „pracownic” domów publicznych.

Książka, choć bulwersująca, powinna trafić w ręce wielu ludzi, by swym bezpośrednim przekazem otworzyła im oczy na sytuację mieszkańców krajów Trzeciego Świata. Oczekuję, iż na rynku pojawi się więcej tak wstrząsających pozycji z literatury faktu, które mają szansę w dużym stopniu wpłynąć na działania osób i organizacji walczących z prostytucją w Azji.

Użytkownik: Eida 09.06.2010 18:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka pod tytułem „Sprz... | DS
Zgadzam się, również uważam, że im więcej osób przeczyta tę książkę, tym lepiej. Przed przeczytaniem jej słyszałam co nieco o handlu kobietami i seksualnym niewolnictwie, wiedziałam, że niejednokrotnie muszą pracować w straszliwych warunkach i są nieludzko traktowane, ale mimo to, książka i tak zrobiła na mnie piorunujące wrażenie (podobnie zresztą jak "Czarna księga kobiet", którą czytam już od dwóch miesięcy i nie mogę skończyć, bo z uwagi na tematykę jestem w stanie przeczytać zaledwie około 20 stron za każdym razem... Myślę, że takich książek nie da się przeczytać nie "przeżywając" ich). Dziwi mnie tylko, dlaczego ta książka ma niezbyt wysoką ocenę w Biblionetce...