Dodany: 16.05.2008 11:51|Autor:

Berlin, rok 1942. Lilly Wust, mężatka, czworo dzieci, wiedzie życie milionów niemieckich kobiet. Ale pewnego dnia poznaje 21-letnią Felice Schragenheim. Zaczyna się miłość nieomal od pierwszego wejrzenia. "Aimée & Jaguar" snują plany na przyszłość, piszą do siebie wiersze i listy miłosne, zawierają kontrakt małżeński. Kiedy Jaguar-Felice wyznaje ukochanej, że jest Żydówką, groźna tajemnica jeszcze bardziej wiąże ze sobą obie kobiety. Ale ich szczęście trwa krótko. 21 sierpnia 1944 r. Felice zostaje zatrzymana i deportowana.

Erica Fischer wysłuchała opowieści 80-letniej Lilly Wust i opracowała ją w formie przejmującego świadectwa. Po ukazaniu się książki w 1994 roku do autorki zaczęli zgłaszać się nieznani dotąd świadkowie, uzupełniając kolejne wydania o nowy materiał. Dzięki adaptacji filmowej Maxa Färberböcka z Juliane Köhler i Marią Schrader w rolach głównych, historia Aimée i Jaguara stała się znana na całym świecie.

[Wydawnictwo Czarne, 2008]

Użytkownik: reniferze 19.11.2012 11:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Berlin, rok 1942. Lilly W... | Aurora Borealis
Zawiodłam się po raz kolejny. W ciągu ostatniego miesiąca dobrze oceniłam tylko książeczkę dla dzieci o baranku Bronku..

Historia Aimee i Jaguara jest piękną historią miłosną, poruszającym świadectwem tamtych czasów - ale doczytałam ją do końca tylko z obowiązku. Nie wiem, może to kwestia mojego przesytu literaturą holokaustu? Może to o jedną książkę za dużo? Nie wiem, naprawdę.