Dodany: 08.05.2008 15:18|Autor:

W tomie naszej kolekcji prezentujemy fragmenty pism naukowych ("Zarys nowego mechanizmu świata", "O obrotach ciał niebieskich") oraz listy i pisma różne (np. tłumaczenia Teofilakta "Listy obyczajowe, sielskie i erotyczne", list do króla Zygmunta I), a także materiały biograficzne wydane po raz pierwszy na początku ubiegłego wieku.

Najważniejsze dzieło Kopernika, w którym dowodzi, że Ziemia obraca się wokół swojej osi i wraz z innymi planetami wokół Słońca, powstawało w latach 1515-1530, zaś drukiem ukazało się w 1543 r. Burząc utrwalone poglądy na budowę świata, spotkało się z negatywnym przyjęciem zarówno ze strony uczonych, jak i władz duchownych (w 1616 r. znalazło się na indeksie ksiąg zakazanych).

[Ossolineum, 2004]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.10.2019 07:23 napisał(a):
Odpowiedź na: W tomie naszej kolekcji p... | poranna__rosa
Ze wstępu autora wydania:

„Ludzie słuchają improwizowanego astrologa, który za wszelką cenę chce udowodnić, że to nie niebo się kręci, lecz ziemia. Aby wystawić na pokaz inteligencję, wystarczy coś wymyślić i podać to jako pewnik. Ów Kopernik, w swojej głupocie, chce zburzyć wszystkie zasady astronomii. W Piśmie Świętym czytamy bowiem, że Jozue nakazał zatrzymać się Słońcu, a nie Ziemi.

Takie słowa wypowiedział o teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika przywódca niemieckich protestantów, Martin Luter. Niepotwierdzona wiadomość głosiła jakoby kazał on sporządzić kukłę wyobrażającą Kopernika, a potem publicznie ją spalić z napisem — „Głupi Sarmata”. Było to jeszcze za życia fromborskiego astronoma i przed opublikowaniem jego życiowego dzieła.”