Dodany: 22.01.2014 09:11|Autor: Chilly

Czytatnik: Czytatnik mój własny

Powieść dziewiętnastowieczna

Od czasu do czasu nachodzi mnie ochota na klasyczną powieść. Bez eksperymentów z formą czy słowem. Po prosu ma to być dobrze napisana opowieść o człowieku. A że moim zdaniem wiek 19 i początek 20 był dla powieści najlepszy, stąd taka moja prywatna akcja.

Między innymi z tymi autorami chciałabym spędzić rok 2014 (i kolejne zapewne też ;)):

angielska

Dickens
Magazyn osobliwości (Dickens Charles (Dickens Karol)) (4)
Opowieść wigilijna (Dickens Charles (Dickens Karol)) (4)
Świerszcz za kominem (Dickens Charles (Dickens Karol)) (4)

Austen
Emma (Austen Jane) (4)
Mansfield Park (Austen Jane) (4,5)
Opactwo Northanger (Austen Jane) (4)
Perswazje (Austen Jane) (4,5)
Rozważna i romantyczna (Austen Jane) (4)
Duma i uprzedzenie (Austen Jane) (5)

Trollope
Thackeray

Brontë
Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer)) (4,5)

Meredith

Conrad
Lord Jim (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) (5)
Smuga cienia (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) (4)

Eliot
Miasteczko Middlemarch (Eliot George (właśc. Evans Mary Ann)) (5)

Hardy
Voynich

Gaskell
Szara dama: Nowela (Gaskell Elizabeth (Gaskell E. C., Gaskell Elizabeth Cleghorn)) (3,5)

francuska

Hugo
Goncourt

niemiecka

Fontane
Effi Briest (Fontane Theodor) (4)

Droste-Hülshoff

Dostojewski
Gogol
Ostrowski

Turgieniew
Ojcowie i dzieci (Turgieniew Iwan) (4,5)

Czechow
Gorki
Salamov

polska

Prus
Sienkiewicz
Kraszewski

Orzeszkowa
Marta (Orzeszkowa Eliza) (3,5)

Zapolska
Dygasiński
Jeske-Choiński
Żmichowska
Wirtemberska

Sieroszewski
Na kresach lasów (Sieroszewski Wacław (pseud. Sirko Wacław lub Bagrynowski K.)) (4)

Użytkownik: asia_ 22.01.2014 12:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Od czasu do czasu nachodz... | Chilly
Zgadzam się z tym, co napisałaś, często mówię, że XIX-wieczna powieść obyczajowa to szczytowe osiągnięcie literatury (a przynajmniej jedno z takowych). Pozwolę sobie wykorzystać Twoją listę jako inspirację do urozmaicania lektur spod tego znaku. Mam wrażenie, że w zeszłym roku urozmaicałam Zolę Balzakiem, a Balzaca Zolą ;) Lista przyda się tym bardziej, że niektóre nazwiska, zwłaszcza niemieckie, nic mi nie mówią. Dzięki :)
Użytkownik: Chilly 23.01.2014 17:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się z tym, co nap... | asia_
Proszę bardzo :)
Z tymi niemieckimi pisarzami może być problem, przynajmniej u mnie, w bibliotekach jest tylko Fontane.
Użytkownik: carmaniola 25.01.2014 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Od czasu do czasu nachodz... | Chilly
Bardzo dziękuję - Twoje zestawienie wydaje mi się niezmiernie interesujące i chętnie z niego skorzystam. Może niekoniecznie podejmując akcję, bo to niezupełnie moja bajka, ale w ramach przerywników własnych "fal" chętnie uzupełnię niektóre braki.