Dodany: 31.03.2008 17:31|Autor:

W jednym ze wschodnioeuropejskich miast zostaje znaleziony ciężko pobity mężczyzna. Półnagi, ze złamanym kręgosłupem trafia do szpitala, a ze Szwecji - jego ojczyzny - przyjeżdża pilnie wezwana żona, Mary Marie. Mężczyznę prawdopodobnie wyrzucono z okna, gdy był u prostytutki.

Kiedy Mary Marie czuwa przy łóżku męża, rzeczywistość zaczyna jej płatać figle, kobieta nie wie już, co jest prawdą, a co wytworem jej wyobraźni. Czy z rozpaczy zamordowała męża w szpitalu, czy pozwoliła mu żyć? Czy za swój czyn musi odbyć długoletnią karę więzienia, czy po powrocie do domu ze sparaliżowanym mężem zajmuje się własną karierą, by wkrótce zostać ministrem?

Opowiadane równolegle historie dwóch kobiet - Mary, szwedzkiej pani polityk, i Marie, więźniarki - które wszystko dzieli, a dziwnym trafem łączy ta sama przeszłość, stają się punktem wyjścia do oczyszczającej podróży.

Majgull Axelsson powraca z intrygującą powieścią o rozdwojeniu jaźni, poszukiwaniu tożsamości i wyborach, które nieustannie jesteśmy zmuszeni podejmować, chociaż w każdej chwili mogą one skierować nasz los w najmniej oczekiwaną stronę.

[WAB, 2008]