Dodany: 2013-12-28 23:40|Autor: Anncecile

Czytatnik: bazgrolnik

1 osoba poleca ten tekst.

Jak to autor do spółki z tłumaczem potrafią zepsuć książkę...


Przez pierwsze trzy strony przeklinałam tłumacza. Za ilość zaimków, niefortunny dobór wariantu tłumaczenia dla jakiegoś słowa, za stylistykę. Z każdą następną stroną docierało do mnie, że żaden tłumacz AŻ tak nie mógł nabroić.

Piszę o "Dźwięku grawitacji" Joe Simpsona, powieści, która jest dowodem na to, że alpinista mający mnóstwo do opowiedzenia, którego wspomnienia połyka się na raz, nie powinien zabierać się za fikcję.

Rozczarowująca, nielogiczna, pełna sprzeczności i bełkotu, przez co ledwie do przebrnięcia - I część kilkanaście razy na rozdział prowokowała mnie do rzucenia książki w kąt.Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

II część zapowiada się obiecująco - być może przez wprowadzenie dialogów.Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Przez chwilę zastanawiałam się, czy nie zwolnić z odpowiedzialności tłumaczki - bo jak można coś takiego dobrze przetłumaczyć? Jednak po polsku niektóre zdania brzmią ewidentnie źle i nienaturalnie.

Panie Simpson - jestem pewna, że ma pan w sobie jeszcze niejedną książkę z gatunku literatury faktu. Potrafi pan niesamowicie absorbująco pisać zarówno o swoich przeżyciach, o historiach usłyszanych od kolegów po fachu, jak i o egzystencjalnych przemyśleniach. Została mi jeszcze do przeczytania "Gra z duchami", po którą sięgnę z przyjemnością. Ale proszę - niech pan więcej nie próbuje swoich sił w powieściach.

Dźwięk grawitacji (Simpson Joe) - ocena: 2 (za te 40 stron w środku)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 655
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Marylek 2013-12-29 08:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Przez pierwsze trzy stron... | Anncecile
O, bardzo dobrze, że to napisałaś, dziękuję! Już wyrzuciłam tę książkę ze schowka.

Przeczytałam wszystkie trzy wspomnieniowe książki Simpsona i wszystkie sa bardzo dobre, lub jeszcze bardziej. ;) Prawdziwe i pełne emocji. Faktem jednak jest, że jeśli ktoś dobrze się czuje w jakimś rodzaju literatury, to niekoniecznie musi tak samo dobrze czuć się we wszystkich. Powieść więc sobie daruję.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: