Dodany: 28.12.2013 13:55|Autor:

Książka: Planeta samych chłopców
Georgiev Adam
Notę wprowadził(a): ka.ja

Kto nie marzył o byciu ładnym przedmiotem w świecie ładnych przedmiotów? Przyjemniej być meblem w eleganckim salonie, niż siedzieć na nim i konfrontować się z tym, co naokoło. Może sztuczne kwiaty to idealna forma egzystencji?

Gejowscy bohaterowie "Planety samych chłopców" przedmiotami nie są, choć często traktują siebie i innych tak, jakby nimi byli. Jest w nich coś, co wciąż im przypomina, że człowiek – chcąc nie chcąc – jest nie tylko ciałem.

Świat przedmiotów jest światem prostych relacji. Można się wypiąć i czekać na to, co nadejdzie. Można również interesować się wyłącznie tym, czy ktoś ma dużego i co lubi robić w łóżku. To też jest ważna wiedza i pożyteczna, lecz niewystarczająca. Fiut na dłuższą metę może się okazać jedynie fiutem. Nawet jeśli z początku wydaje się miły.

"Planeta samych chłopców" to planeta zdawkowych rozmów, szybko palonych papierosów, zapuszczonych sypialni i obskurnych darkroomów. Syf wydaje się wszechogarniający. Liczą się tylko pieniądze i seks. Lecz jest to też planeta rozpaczliwie poszukiwanej bliskości. To współczesny świat czyni nas towarem, którym tak naprawdę wcale nie chcemy być.

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2010]