Dodany: 15.12.2013 12:35|Autor:

Dlaczego nie przyjechałaś przed wojną? Z tym pytaniem musi mierzyć się polska Żydówka, gdy opowiada o swoich wojennych doświadczeniach. Ta książka to poruszająca historia jej życia.

Rozgrywająca się w drugiej połowie XX w. historia Heleny, polskiej Żydówki, która jako jedyna z całej rodziny ocalała z Holocaustu, i jej córki Elżbiety, najpierw dziecka dorastającego w burzliwych i niebezpiecznych czasach, potem dorosłej kobiety. To zbiór dwudziestu epizodów i scenek z ich codzienności, gdy próbują ułożyć sobie życie w nowo powstałym Izraelu.

Opowieść ta w przejmujący sposób mówi o traumie potwornych przeżyć, rozpaczy, żalu, tęsknocie i izolacji, przede wszystkim przerywa zaś milczenie na najważniejszy temat – głębokiego niezrozumienia otoczenia wobec ocalałych i obojętności dla ich przeżyć. W najlepszym razie spotykają się oni z pytaniem zadanym przez pewnego syjonistę: „Dlaczego nie przyjechałaś przed wojną?”.

[Wydawnictwo Muza, 2012]

Użytkownik: ka.ja 17.12.2013 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Dlaczego nie przyjechałaś... | ka.ja
Nie spodziewałam się, że ta niewielka książka zrobi na mnie takie duże wrażenie. To są okruchy z życia Żydówki, która przetrwała Szoah i po wojnie wyjechała do Izraela, gdzie borykała się nie tylko z traumatycznymi wspomnieniami i tęsknotą za krewnymi, którzy nie przetrwali zagłady, ale też z brakiem zrozumienia z strony Izraelczyków. To są okruchy, które wbijają się czytelnikowi pod skórę i powodują, że oczy same łzawią.