Dodany: 07.03.2008 17:18|Autor:

nota wydawcy


"Kirgiz schodzi z konia" wyszedł w roku 1968. To zbiór reportaży powstałych w wyniku podróży po południowych republikach Związku Radzieckiego.

Autor pokazuje życie codzienne w takich krajach, jak: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Tadżykistan, Turkmenia, Uzbekistan, pokazuje, jak przemysłowo-techniczna nowoczesność miesza się w tych regionach z tradycją religijną i kulturową, jaki ma to wpływ na obyczajowość społeczną, na mentalność społeczeństw i jednostek. Część zawartych w tych reportażach spostrzeżeń i obserwacji Kapuściński wykorzystał, pisząc po latach głośne "Imperium", czyli rzecz o rozpadzie ZSRR.

Ostatni raz "Kirgiz schodzi z konia" ukazał się w ramach czterotomowej edycji dzieł wybranych Ryszarda Kapuścińskiego "Wrzenie świata" w 1988 roku.

[Czytelnik, 2007]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2580
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: snafik 03.06.2009 15:47 napisał(a):
Odpowiedź na: "Kirgiz schodzi z konia" ... | poranna__rosa
To wspaniała książka, zwięzła, rzeczowa, obrazowa. Czytając ją chciałem jak najwięcej zapamiętać, spostrzeżenie goniło spostrzeżenie. Kapuściński pisze tu we wspaniałym stylu. To obraz byłych republik radzieckich. Mam wrażenie że dobrze znam Gruzinów, Ormian, Azerów, że mógłbym z nimi spokojnie porozmawiać i nie strzelić gafy, mimo że nie znam ich języków. Państwa położone w górach Kaukazu są bardzo stare z 3-4 razy starsze niż Polska ich historia jest burzliwa, piękna i jednocześnie tragiczna. Te dzisiaj już państwa bardzo często były zdobywane, właściwie ze wszystkich stron świata. Kiedyś walczyły o niepodległość, do dziś nie są na tyle ile chcą niezależne. Pod koniec jednak książka już nie była nasączona treścią. Już nie tak zajmująca, myślę że jednak warto tą pozycję przeczytać, daje jej szóstkę, a wy przeczytajcie i dajcie swoją ocenę.
Użytkownik: LiiLuu 04.11.2010 11:12 napisał(a):
Odpowiedź na: "Kirgiz schodzi z konia" ... | poranna__rosa
Książka może być szczególnie ciekawa dla zainteresowanych historią sztuki oraz kulturą i obyczajami krajów, które opisuje. Czyta się ją niemal jak przewodnik. Polecam!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: