Dodany: 05.09.2013 15:12|Autor: majkanew

Dojrzewanie wśród zwierząt

Państwo Chodorkowie, małżeństwo weterynarzy, postanowili spróbować swoich sił w literaturze. W pracy pomogła im A. Trojanowska, która ma już na swoim koncie powieść kryminalną „Jak makiem zasiał”. Autorzy są przyjaciółmi od wielu lat, razem podróżują, m.in. do Hiszpanii, której wątek pojawił się w ich wspólnej książce – „Nieczynne do odwołania”.

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

„Nieczynne do odwołania” to opowieść o dorastaniu, pierwszej pracy zarobkowej, inicjacji miłosnej. Opowieść, która uświadamia, jak ważną rolę w naszym życiu pełni rodzina, wzajemna pomoc i wsparcie. Przynosi nadzieję, że z każdej, nawet najbardziej dramatycznej sytuacji można się otrząsnąć i wieść życie pełne i szczęśliwe. Bogata jest także w refleksje na temat odpowiedzialności, miłości, niesienia pomocy innym, śmierci i jej sensu.

Książkę czyta się szybko dzięki dużej dawce humoru, głównie zawartego w anegdotach dotyczących zwierząt, czytelnik nie ma poczucia ciężaru traumatycznych tematów. Autorzy zadbali o to, by powieść nikogo nie przytłoczyła i nie znudziła. Wojtek i Mikołaj, poza codziennym zmaganiem z teraźniejszością, uwikłani są także w tajemnicę rodzinną z przeszłości. Wątek ten jednak, mimo iż budzi żywą ciekawość czytelnika, nie został wyjaśniony. Urwany w połowie, rozczarowuje*. Nieco szwankują również dialogi. Rozmowy między głównymi bohaterami stylizowane są na modny język młodzieży, co sprawia, że wydają się sztuczne (w pewnych momentach aż ciśnie się na usta: „tak już się nie mówi!”), często trzeba przez nie po prostu przebrnąć. Te drobne niedociągnięcia (pamiętajmy, że powieść jest debiutem) autorzy rekompensują ciekawym pomysłem, niebanalną historią, humorem i umiejętnością wciągnięcia czytelnika w historię bohaterów dzięki zręcznemu podsycaniu jego ciekawości.

„Nieczynne do odwołania” to pozycja obyczajowo-przygodowa, w której wiele miejsca zajmują opowieści weterynaryjne. Na pewno okaże się zajmującą lekturą dla miłośników zwierząt, przygód czy tajemnic. Świetna jako prezent dla nastolatków, którzy szukają swojej drogi do dorosłości.

* Autorzy zapowiadają kontynuację losów braci, w której rodzinna tajemnica ma zostać rozszyfrowana.

[Recenzję opublikowałam wcześniej również na blogu oraz stronach księgarń internetowych]