Dodany: 14.01.2008 17:17|Autor:

Książka: Odwiedziła mnie żyrafa
Wygodzki Stanisław
Notę wprowadził(a): hburdon

"Winda zatrzymała się na moim piętrze, rozległy się drobniutkie kroki, ktoś zadzwonił szybko, więc pobiegłem do drzwi, otworzyłem je... i cofnąłem się zdumiony. Na progu stała żyrafa i uśmiechała się najmilszym uśmiechem.

- Może napijemy się na razie i coś przekąsimy? Jest szyneczka, serdelki, pomidorek, jabłuszko.
- O, nie! Pan żartuje. Nie jadam żadnych okrągłych potraw. Proszę spojrzeć na moją szyję. Muszę zachować linię. Najchętniej jadam potrawy o kształcie podłużnym: makaron czterometrowy, węgorze, ogórki podłużne, kiełbasy, tatarak jako sałatkę, a na deser kilka trzcin, ale prosto z wody".

Stanisław Wygodzki (1907-1992). Prozaik, poeta, krytyk literacki, tłumacz literatury niemieckiej i żydowskiej. Debiutował przed wojną. W 1968 roku został zmuszony przez władze komunistyczne do wyjazdu z Polski. Zmarł w Givataim w Izraelu. Dla dzieci napisał cztery książki.

Mirosław Pokora (1933-2006) Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Plakacista, ilustrator książek. Tworzył rysunki satyryczne dla "Szpilek", "Dookoła Świata", "Kuriera Polskiego" oraz czasopism w Danii i Norwegii. Ilustrował m.in. książki Wandy Chotomskiej, Janiny Porazińskiej, Wiktora Woroszylskiego, Ewy Szelburg-Zarembiny oraz niezapomnianą "Babcię na jabłoni" Miry Lobe.

[Dwie Siostry, 2008]