Dodany: 21.06.2013 13:09|Autor: TheLocust

Książki i okolice> Pomoc

Aspekt człowieczeństwa we współczesnej literaturze (nie science fiction)

Szukam książek, które pokazują "rózne aspekty człowieczeństwa", temat dość otwarty, co jest z jednej strony jego problemem (przynajmniej dla mnie), z drugiej strony daje dużą swobodę poprzez ogromną ilość tytułów, które opisują relacje człowieka z społeczeństwem, z drugim człowiekiem itp.

Możecie polecić jakieś konkretne książki (jak w tytule, nie należące do gatunku science fiction), które skupiają się na pokazaniu np. archetypu społeczeństwa, ludzkich skrajności w obliczu zagrożenia, lub podobnych tematów, mieszczących się w ramach zagadnienia?
Użytkownik: kosopaty 22.06.2013 01:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukam książek, które p... | TheLocust
Szkoda, że nie chcesz s-f bo masa tytułów aż się prosi o uwagę w tym temacie ;P

Trudno zdecydować co polecić, bo na upartego prawie wszystko pasuje.

Można sięgnąć do klasyków jak "Jądro ciemności", albo do rzeczy w rodzaju "Innego Świata" Grudzińskiego (z resztą wszelkiej maści pamiętników i opisów, czy to rosyjskich łagrów czy niemieckich obozów koncentracyjnych, jest w naszej literaturze pełno).

Idealnie do tematu pasują mi "Władca much" i "Zerwać pąki, zabić dzieci"(Kenzaburō Ōe) - mamy tu powtórzony motyw grupy dzieci pozostawionych samych sobie w trudnych warunkach - z jednej strony literatura zachodnia, z drugiej - wschodnia.

Można tu też wykorzystać tytuły takie jak sławny "Folwark zwierzęcy" czy luźniejsza "Sprawiedliwość owiec (Glennkill. Ein Schafskrimi) - obydwie książki wykorzystują zwierzęta do pokazania ludzkiego społeczeństwa. (W żadnym razie nie zrównuje tych dwóch książek, właściwie nie są nawet podobne, ale choć "Srawiedliwość..." nie jest specjalnie ambitną literaturą, to tytułowe owce mają parę użytecznych obserwacji na temat ludzkiego społeczeństwa ;P)

Poza tym myślę, że warto poszukać innych tego typu książek, które pokazują nasz świat z nieco innej perspektywy (np. "Dziwny przypadek psa nocną porą" gdzie akcja jest pokazana oczyma autystycznego chłopca)

Ogólnie, jak wcześniej pisałam, bardzo dużo rzeczy może tu pasować :(
- "Przeżyć z wilkami" Mishy Defonseca (mała dziewczynka w czasie wojennej zawieruchy, przez jakiś czas nawet wędrująca z dzikimi wilkami - książka, szczerze mówiąc średnia, ale koncept ciekawy i wiele się z niej da wyciągnąć w twoim temacie),
- "Dzieci ze schowka" Ryū Murakami (dość hmm brutalna,trochę dziwaczna, trudno ją krótko opisać, ale pokazuje wiele aspektów społeczeństwa, zwłaszcza mrocznych, i problemów z wpasowaniem się w nie),
- możesz także zahaczyć o reportaże czy pseudo-reportaże opisujące życie w różnych kulturach (tu polecam jedną z moich ulubionych "Białą gorączkę" Jacka Hugo-Badera - książka oferuje sporo ciekawych dla tematu motywów - życie ludzi uzależnionych od alkoholu, narkotyków - zarówno w Rosji tej "bardziej cywilizowanej" jak i w sercu Syberii, problemy wymierających plemion, które są mniejszością na własnej ziemi, historie homoseksualistów, ludzi zarażonych aids, życie w skrajnych warunkach... )
Użytkownik: Wiki2 12.07.2013 21:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukam książek, które p... | TheLocust
Może coś w tych pozycjach znajdziesz

Uciekinier czyli Kara boża: Opowieść metafizyczna (Adamski Jerzy)
Szerszy kadr (Kuszewska Marta)