Dodany: 10.06.2013 14:47|Autor:

Książka: Kebab Meister
Foks Darek
Notę wprowadził(a): Małgorzata_

nota wydawcy


Para głównych bohaterów powieści "Kebab Meister" to postacie inspirowane w dużym stopniu prawdziwymi losami Pawło Szandruka i jego żony, którzy przez wiele lat mieszkali w Skierniewicach, małym mieście niedaleko Warszawy (rodzinne miasto autora), aż do chwili, kiedy wojna ich rozdzieliła.

Szandruk (Ukrainiec) był oficerem czterech armii: carskiej, ukraińskiej (Petlury), polskiej (bohater kampanii wrześniowej) i niemieckiej. Zanim pod sam koniec wojny zgodził się objąć dowództwo ukraińskiej dywizji grenadierów SS "Galizien", przez parę lat był kierownikiem skierniewickiego kina (funkcję tę generalnie mogli pełnić tylko Niemcy), ciesząc się jednocześnie zaufaniem polskiego podziemia. Objął dowództwo SS "Galizien", żeby wyprowadzić żołnierzy na stronę aliantów i uratować ich przed Rosjanami. Żona została w Skierniewicach. To rozłączenie jest punktem wyjścia powieści, która w założeniu ma mówić o miłości, sile kina i pamięci historycznej, ale nie ma być powieścią historyczną.

Autor dotyka tematów mimo biegu lat wciąż nierozpoznanych, tabuizowanych, bolesnych. Kontekst filmowy, będący tłem narracji, jest ciekawym tematem dla społecznych interpretacji. Połączenie planów czasowych usprawnia relację między ideą a tokiem narracji oraz czyni powieść oryginalną formalnie.


"Główny bohater – wzorowany na postaci autentycznej – stanowi idealny materiał do zajadłej dyskusji historyków. Na szczęście ma żonę, która poprzez swoją fascynację kinem przenosi czytelnika w inny, lepszy wymiar. Dzięki zderzeniu tych dwóch tak różnych światów otrzymujemy niezwykłą opowieść o miłości w czasach zarazy. Ta historia mogła wydarzyć się naprawdę. Waga problematyki poruszonej w tej powieści i atrakcyjność sposobu jej przedstawienia utwierdzają mnie w przeświadczeniu, że »Kebab Meister«, podobnie jak »Co robi łączniczka«, spotka się z żywym zainteresowaniem krytyki i czytelników".

Bohdan Zadura


"Jestem przekonany, że powieść »Kebab Meister« Darka Foksa będzie nie tylko istotnym głosem w toczącej się dyskusji nad pamięcią historyczną i sposobami jej przedstawiania (lub kreowania) w literaturze, ale też, co bardziej znaczące, ważnym dziełem jednego z najciekawszych, najoryginalniejszych i artystycznie najbardziej bezkompromisowych pisarzy polskich średniego pokolenia".

Jerzy Jarniewicz

[Korporacja Ha!art, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 324
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: