Dodany: 29.12.2007 11:55|Autor:

Książka: Amerykańscy chłopcy
Smith Steven Phillip
Notę wprowadził(a): Wilga

"Amerykańscy chłopcy" to powieść o wojennych losach czwórki przyjaciół, dwudziestolatków z różnych środowisk i regionów Stanów. Zaciągnęli się do wojska z powodów rozmaitych, a następnie, znudzeni koszarowym życiem w jednostce stacjonującej w RFN, zgłosili się na wyjazd do Wietnamu, gdzie kazano im zabijać albo umierać.

Smith w swej relacji, trzeba przyznać, szokującej, ukazuje ludzi postawionych wobec grozy śmierci, a pozbawionych bodźców czy usprawiedliwień moralnych i patriotycznych. W sposób oszczędny, lecz plastyczny przedstawia odgłosy, scenerię, zapach wojny, opisuje gorączkowe akcje bojowe helikopterów krążących nad dżunglą w poszukiwaniu zaszytego w głuszy nieprzyjaciela, a potem tygodnie bezczynności, kiedy alkohol, narkotyki i prostytutki pozwalają zapomnieć o wszystkim.

Słowem zaznajamia nas z wojną, jakiej nie znamy, i z młodymi Amerykanami - dalekimi od powszechnych wyobrażeń.

[PIW, 1981]

Wyświetleń: 2079
Użytkownik: Bromden 04.06.2012 14:17 napisał(a):
Odpowiedź na: "Amerykańscy chłopcy" to ... | Wilga
Dziwne,że nie ma żadnych opinii. Zresztą w internecie też nie ma za wiele wiadomości o tej powieści a szkoda bo mimo, iż nie znam się za bardzo na tematyce wojny w Wietnamie to "Amerykańscy chłopcy" wydają mi się być takim książkowym odpowiednikiem "Czasu apokalipsy", czy "Plutonu".