Dodany: 12.03.2013 19:37|Autor:

Jak skłonić ludzi, żeby zrobili to, czego od nich chcemy?

Każdy ma własną, nie zawsze w pełni satysfakcjonująca odpowiedź na to pytanie. Nasza różni się od innych tym, że nie odwołuje się do paru zdroworozsądkowych sztuczek, ani nawet do kilku wrodzonych darów, które należałoby rozwijać (takich jak charyzma, talent oratorski i tym podobne), lecz do opartych na teoriach naukowych technik, których skuteczność została potwierdzona w badaniach i praktyce.

Książkę tę dedykujemy trzem grupom czytelników:

- Po pierwsze, tym, których słowo "manipulacja" nie przeraża w najmniejszym stopniu. Oni doskonale wiedzą, że manipulacja jest często jedynym środkiem do uzyskania czegoś od innych.
- Po drugie, tym, których słowo "manipulacja" przyprawia o dreszcz. Oni zapewne uważają, że władza - jeżeli się ją ma - to jedyny możliwy sposób uzyskiwania czegokolwiek od otoczenia.
- Po trzecie, tym, którym słowo "manipulacja" jest obojętne, ale którzy chcieliby zrozumieć ludzkie zachowania i psychologię. Oni właśnie czasem zadają sobie pytania:

Dlaczego tylu ludzi decyduje się na zakup robota kuchennego, bez którego spokojnie mogliby się obejść?
Dlaczego tylu ludzi decyduje się na zakup rodzinnej encyklopedii w wielu tomach, do której nikt nigdy nie zajrzy?
Dlaczego tylu ludzi godzi się dać pieniądze osobie, która puka do ich drzwi w imieniu niewidomych?
Dlaczego tylu ludzi poświęca swój cenny wolny czas na zupełnie nieprzydatne szkolenie?

Tym czytelnikom znajomość technik manipulacji dostarczy nowych i być może nieoczekiwanych odpowiedzi.

[GWP, 2006]