Dodany: 10.02.2013 16:48|Autor: publikacja

Ogólne> Matury

miasto

Witam!

Tematem mojej pracy maturalnej jest: "Motyw miasta w literaturze, muzyce i filmie"

Zaczęłam ostatnio głębiej zastanawiać się nad doborem literatury podmiotu i "przepadłam". Szukam książki, która wpasuje się do tych dwóch tytułów:

"Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - zły wpływ Petersburga na psychikę Raskolnikowa, bohater nie utożsamia się z miastem i jego mieszkańcami, wierzy, że uda mu się oderwać od rzeczywistości, w której żyje, Petersburg jako miasto nieprzyjemne i niespójne.
"Paciorki jednego różańca" Kazimierza Kutza - bohater utożsamia się z miejscem, w którym żyje, broni się przed zmianami w otoczeniu i przeniesieniem go do nowego miejsca.

Jakieś pomysły? Książki, w których miasto ma bezpośredni wpływ na tożsamość bohaterów?
Jeśli znacie również utwory muzyczne o podobnej tematyce, to chętnie przeczytam Wasze propozycje.

Użytkownik: modem2 10.02.2013 17:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Tematem mojej p... | publikacja
Mała apokalipsa (Konwicki Tadeusz)
Obraz miasta
Obraz wielkiego miasta
www.biblionetka.pl/...
Jeśli chodzi o muzykę, to bladego pojęcia nie mam, ale jest taki film "Faceci w butach", a tam muzyka może trochę "fabryczna"?
Użytkownik: Eida 11.02.2013 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Tematem mojej p... | publikacja
Jeżeli chodzi o muzykę, to od razu z tematem skojarzyła mi się Maria Peszek i jej debiutancki album "Miastomania".

Co do innych utworów o miastach, to przychodzi mi do głowy tylko "Sen o Warszawie" Niemena, "Kraków" zespołu Myslovitz i Marka Grechuty i "Muzyka miasta" punkrockowego zespołu Blade Loki. Ale nie jestem pewna, na ile dałoby się te utwory zinterpretować tak, żeby pasowały do Twojego tematu.