Dodany: 27.12.2012 14:50|Autor: kasinka132

Ogólne> Matury

5 osób poleca ten tekst.

Dwory i dworki szlacheckie w literaturze polskiej.


,, Dwory i dworki szlacheckie. Przedstaw kulturotwórcze znaczenie tych szlacheckich siedlisk i życie mieszkańców na wybranych przykładach z literatury polskiej". Oto temat mojej prezentacji maturalnej. Dobrałam już literaturę podmiotu :Pan Tadeusz, Przedwiośnie, Ferdydurkę, Granica oraz na dom w Czarnolesie. Mój problem polega na doborze literatury podmiotu. Czy ma ktoś jakieś propozycję ?
Wyświetleń: 6898
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 18
Użytkownik: modem2 27.12.2012 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: ,, Dwory i dworki szlache... | kasinka132
Polskie dworki szlacheckie.
XIX wiek w Polsce - dworki, folwarki itp.
Dworek szlachecki

Jeśli chodzi o Twoje pytanie, to chyba w ostatniej linijce chodziło Ci o "przedmiotu" a nie "podmiotu"?
Literaturę przedmiotu do tych tekstów dobrać bardzo łatwo, bo to są szkolne lektury, więc opracowań ich dotyczących jest mnóstwo. Proponuję wizytę w szkolnej bibliotece lub innej. Wystarczy, że powiesz bibliotekarzowi, że szukasz opracowań do wskazanych tytułów, a on z pewnością pokaże rzędy książek, w których będziesz mogła buszować bez problemu.
Użytkownik: kasinka132 28.12.2012 17:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Polskie dworki szlachecki... | modem2
Tak w ostatniej linijce chodziło mi o literaturę przedmiotu. Przepraszam za niedopatrzenie. Oczywiście byłam w wielu bibliotekach, ale oprócz słów,, nie mam opracowań do tych książek " nie usłyszałam nic interesującego. W każdym bądź razie dziękuję za odpowiedź. :)
Użytkownik: modem2 28.12.2012 20:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak w ostatniej linijce c... | kasinka132
Kasia, przepraszam, ale to jest po prostu niemożliwe, żeby opracowań do tych tytułów nie było i to, jak piszesz, na dodatek w wielu bibliotekach. Naprawdę, to jest niemożliwe. O Mickiewiczu, a już zwłaszcza o narodowej epopei, o twórczości Kochanowskiego lub Nałkowskiej, Żeromskiego! powstały kilometry naukowych prac. Od dziesięcioleci kolejne pokolenia uczonych brały na warsztat tych pisarzy - przecież to kanon, KANON polskiej literatury, a Ty mówisz, że w bibliotekach o nich nic nie ma? Kasia, to jest tak jakbyś powiedziała, że na lotnisku nie latają samoloty albo w piekarni chleba nie pieką. Wyjaśnij mi jak to jest możliwe? Wiesz, jestem w takim szoku [jestem polonistką - m. in.], że jeśli się zgodzisz, to podaj mi na pw te biblioteki i ja w ich katalogach komputerowych sprawdzę Ci jakie opracowania dotyczące tych utworów w tych bibliotekach są. A jeśli nie mają katalogu komp., to mogę do nich dzwonić:)))
Użytkownik: joanna.syrenka 28.12.2012 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Kasia, przepraszam, ale t... | modem2
I co? I podasz gotową listę? Potwierdź czy opracowania są czy nie ma, ale niech Kasia, z całym szacunkiem, sama sobie znajdzie. Za chwile matura, potem zapewne studia - potem narzekamy na denny poziom nauczania w kraju. Dzisiaj maturzyści mają do dyspozycji internet, nawet nie muszą biegać do biblioteki sprawdzać katalogi - i nawet tego się nie chce?
Często tutaj się gryzę w język, żeby nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje, ale tym razem - nie mogę! Ja się nie zgadzam, wybaczcie!
Użytkownik: joanna.syrenka 28.12.2012 21:24 napisał(a):
Odpowiedź na: I co? I podasz gotową lis... | joanna.syrenka
Ze wzburzenia popełniłam kilka powtórzeń, proszę wybaczyć. :P
Użytkownik: kasinka132 29.12.2012 18:40 napisał(a):
Odpowiedź na: I co? I podasz gotową lis... | joanna.syrenka
Bardzo słusznie! Zgadzam się z Twoją opinią . Nie sztuką jest iść do biblioteki. Oczywiście byłam w bibliotece i znalazłam mnóstwo opracowań do tych lektur. Ale nie na temat! Nie chcę gotowej listy gdyż śmiem twierdzć,że takie rozwiązanie jest nieuczciwe i nie stoi na brodziku moich potrzeb. :p
Użytkownik: modem2 29.12.2012 20:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo słusznie! Zgadzam ... | kasinka132
Co to znaczy: "nie stoi na brodziku moich potrzeb"?
Użytkownik: modem2 29.12.2012 19:33 napisał(a):
Odpowiedź na: I co? I podasz gotową lis... | joanna.syrenka
Syrenko, nie irytuj się:) To był trick:) Podejrzewałam, że Kasia "wyraziła się nieprecyzyjnie" [znów;)], czyli że nie zupełnie o to jej chodziło. I jak widzisz, potwierdziła niżej to, co podejrzewałam.
P.S. Dziękuję za pozwolenie potwierdzenia, ale przecież to już od razu zrobiłam;)
Użytkownik: joanna.syrenka 29.12.2012 21:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Syrenko, nie irytuj się:)... | modem2
Od wczoraj na szczęście "odparowałam". Pozdrawiam i dobranoc! :)
Użytkownik: modem2 29.12.2012 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Syrenko, nie irytuj się:)... | modem2
Ale mi wstyd - "niezupełnie" oczywiście razem. Niestety, szewc ma jakieś irracjonalne zaćmienia;)
Użytkownik: modem2 29.12.2012 20:07 napisał(a):
Odpowiedź na: I co? I podasz gotową lis... | joanna.syrenka
I jeszcze na marginesie: Smutną prawdą jest to, że [strzelam na podst. moich obserwacji] może 30-50% maturzystów w skali kraju wie, co to jest katalog komputerowy, a tym bardziej z niego korzysta...
Użytkownik: kasinka132 29.12.2012 18:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Kasia, przepraszam, ale t... | modem2
Oczywiście istnieje mnóstwo opracowań do tych książek. Przepraszam-wyraziłam się może niezbyt precyzyjnie. Mój problem polega na tym, że w tych opracowaniach nie ma mowy o dworkach. Poruszane są wszystkie wątki tylko nie ten, na którym mi najbardziej zależy:( Jestem osobą solidną i nie chodzi mi o to, aby ktoś podał mi gotowe tytuły opracowań jak tu co niektórzy mi zarzucali w komentarzach.:) Pochodzę z niewielkiej miejsowści, gdze biblioteki nie są tak dobrze wyposażone jak księgozbiory w wielkich miastach. Dostałam kilka tytułów opraowań od mojej polonistki, ale nigdzie nie mogę ich znaleźć.:(
Użytkownik: modem2 29.12.2012 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Oczywiście istnieje mnóst... | kasinka132
Tak podejrzewałam, że "nie o to Ci chodziło", czyli przypuszczałam, że szukałaś opracowań do motywu i tym samym popełniasz błąd charakterystyczny dla wielu maturzystów. Otóż wielu z nich jest przekonanych, że w lit. przedmiotu muszą mieć opracowania do swojego konkretnego motywu. Tymczasem to jest w wielu wypadkach niewykonalne, ponieważ nie jest możliwe, aby istniały opracowania do wszystkich [setek, tysięcy] motywów potencjalnie występujących w poszczególnych [kolejnych setkach/dziesiątkach] utworów, więc siłą rzeczy dla dziesiątek/setek kombinacji typu: motyw-utwór to jest niewykonalne. Oczywiście, zdarza się, że akurat dla danego utworu takie opracowanie motywu istnieje i dlatego pewnie od polonistki akurat taką listę dostałaś. Niemniej jednak generalnie chodzi o to, że w literaturze przedmiotu mają się znaleźć teksty omawiające dany utwór/autora/epokę, ponieważ założenie jest takie, że Ty przede wszystkim sama masz omówić realizację danego motywu w wybranych utworach [a więc Twoja prezentacja nie ma być odtwórcza], a opracowania mają Ci służyć do poszerzenia szeroko pojętej wiedzy o danym utworze. Dlatego właśnie np. jedno i to samo opracowanie do "Makbeta" może być wykorzystane do wielu, wielu tematów maturalnych, mimo że w tym opracowaniu nie ma ani słowa o realizacji tych wielu różnych motywów.
Użytkownik: modem2 29.12.2012 20:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Oczywiście istnieje mnóst... | kasinka132
I jeszcze praktyczna rada: Sprawdź w tzw. "nukat" lub "karo" [wiesz, co to jest?], gdzie w najbliższej Ci większej bibliotece [np. wojewódzkiej] są te opracowania i możesz zrobić tzw. wypożyczenie międzybiblioteczne, czyli Twoja biblioteka wypożycza na chwilę tę książkę z innej biblioteki, tzn. "Twój" bibliotekarz może to zrobić - porozmawiaj z nim.
Użytkownik: kasinka132 27.01.2013 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: I jeszcze praktyczna rada... | modem2
Witam. Napisałam już pracę na maturę ustną z polskiego . To wcale nie było takie trudne. Mam niestety jeden problem a mianowicie nie do końca wiem jak napisać tezę. Czy teza może brzmieć ,, Różne obrazy życia w szlacheckich siedliskach'' ?? Brzmi to trochę dziwnie, ale nie wiem jak to ująć w słowa.. Proszę o pomoc.
Użytkownik: Czajka 29.12.2012 19:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Polskie dworki szlachecki... | modem2
Tu akurat nie zawsze, bo kiedy ja wyszłam niedawno spomiędzy regałów z naręczem literatury przedmiotu, to pani bibliotekarka wykrzyknęła - Och, to my mamy tyle książek o Conradzie?
Użytkownik: modem2 29.12.2012 19:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Tu akurat nie zawsze, bo ... | Czajka
Nie chciałam prezentować, zwłaszcza wobec maturalnej, młodej Duszy, defetyzmu i krytykanctwa, a wręcz przeciwnie, trochę chciałam "zaczarować" rzeczywistość i dlatego wyraziłam głębokie przekonanie, że bibliotekarz zawsze pomoże, doradzi, że to balsam i przewodnik i w ogóle;) Ale tak naprawdę masz rację...Niestety, wielokrotnie miałam okazję obserwować bibliotekarzy "bez duszy", bez bibliotekarskiego polotu, bez, nieraz elementarnej wydawałoby się, wiedzy itp. W skrócie na swoje potrzeby nazywam to: "traceniem potencjalnego czytelnika".
Użytkownik: Florice 28.12.2012 18:40 napisał(a):
Odpowiedź na: ,, Dwory i dworki szlache... | kasinka132
Nie wiem, czy będzie tam mowa o tym czego konkretnie szukasz, ale ja do swojej prezentacji jako literaturę przedmiotu wykorzystałam i bardzo polecam wstępy/opracowania do Pana Tadeusza, Granicy i Przedwiośnia zawarte w książkach z serii Biblioteki Narodowej (Ossolineum)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: