Dodany: 15.10.2007 19:47|Autor:

"Niezwykle trudna i poruszająca historia opowiadana w nietypowy sposób."
Luis Alarcon Arias.

Samotna Roz, młoda, powabna i zaradna kobieta, kierująca własną firmą, spotyka na przyjęciu Briana, wdowca z czworgiem dzieci, w którym zakochuje się po uszy. Uwodzicielski, romantyczny mężczyzna jest dla niej niemal darem niebios.

Powoli wciąga ją w życie swoje i swojej rodziny. To, co początkowo wygląda jak sielanka, wkrótce staje się jednak pasmem udręki, nieustannego, narastającego okrucieństwa. Dziesięć lat psychicznych, fizycznych i seksualnych aktów przemocy, kłamstw, zdrad i znęcania się nad nią i nad dziećmi doprowadza w końcu Roz do rozpaczliwej i zarazem bohaterskiej decyzji o ostatecznym odejściu.

Przez cały okres tego chorego związku Roz pisała pamiętnik, a ściślej, pisała i rysowała. W ten sposób powstał jedyny w swoim rodzaju zapis historii miłosnej, która przeobraziła się w rzeczywisty przykład przemocy domowej. Dzienniki Roz przedstawiają wstrząsający obraz życia u boku ukochanego, który jest potworem. Stanowią jednocześnie ostrzeżenie przed ignorowaniem objawów przemocy, ukazując je wyraźnie zarówno u ofiary, jak i tyrana. Lektura, od której trudno się oderwać.

"Ściśnięte gardło, wściekłość, wstyd. Potem refleksja - i mnie to się mogło przydarzyć. Popatrz uważnie na swojego mężczyznę - w jakich on chodzi kapciach."
Mira Suchodolska - Newsweek Polska

"Podziwiam odwagę Rosalind B. Penfold. Takie historie zdarzają się częściej niż nam się zdaje, a pomysł, aby zrobić z tego komiks, jest genialny. Bo "Kochać zbyt mocno" nie nudzi tak jak klasyczny podręcznik psychologii i nie rozczarowuje banałem jak kobiece czytadła. Tę obrazkową psychodramę czyta się zadziwiająco szybko, ale zapamiętuje na długo."
Sylwia Borowska - Gala

[Wydawnictwo Nowa Proza, Warszawa 2007]