Dodany: 12.12.2012 20:08|Autor: Fiona54

Nic dwa razy....

Jako tytułu czytatki użyłam fragmentu wiersza zapewne doskonale wszystkim znanego autorstwa naszej noblistki rocznik 96, genialnej poetki, wspaniałego człowieka. Jasne jest zatem, że mowa o Biografii Wisławy Szymborskiej Pamiątkowe rupiecie autorstwa pań Anny Bikont i Joanny Szczęsnej.
Pisanie biografii jest zapewne zadaniem trudnym. Należy bowiem tak przedstawić swojego bohatera, aby było to przedstawienie interesujące, pokazujące postać w miarę wiernie, ale bez niepotrzebnego obnażania. Dobór faktów z życia osoby opisywanej powinien być rzetelny, jednak komentarz należy pozostawić czytelnikowi. Nie można jednak zapominać o tle, na którym występuje portretowana osoba. Myślę, że autorki świetnie wykonały swoje zadanie. Pani Wisława zdaje się być pokazana jako ktoś z krwi i kości, zarazem skromna zwyczajna osoba a jednocześnie dama tajemnicza i niezwykła.
To świetnie, że powstała ta książka. Atrakcyjna pod względem edytorskim, ilustrowana licznymi zdjęciami, wspomnienia przeplatane fragmentami wierszy. Będzie ta książka pokazywać przyszłym czytelnikom jedną z największych postaci naszej literatury. To ważne, bo, jak powiedziała sama poetka, "niektórzy lubią wiersze", ale znać wielkich pisarzy i poetów powinni wszyscy. Żeby nie było tak, że dziennikarz znanego portalu internetowego, pisząc o pewnym aktorze, napisał, iż grał on w filmie na podstawie "Chłopów" Prusa!!!!
Pamiątkowe rupiecie są jak droga pamiątka po odejściu bliskiej osoby. Zachwycałam się twórczością Wisławy Szymborskiej, a teraz będę ją wspominać razem z autorkami Jej biografii.

Pamiątkowe rupiecie: Biografia Wisławy Szymborskiej (Bikont Anna, Szczęsna Joanna)