Dodany: 2012-09-29 11:02|Autor: Puchata Owca

Czytatnik: Moje przeczytane

2012: Duma i uprzedzenie - Jane Austen


Duma i uprzedzenie (Austen Jane) - istna klasyka gatunku. Do przeczytania książki skłoniło mnie uwielbienie, którym darzę miniserial BBC z 1995 roku, będący ekranizacją tej słynnej powieści. Muszę przyznać, że choć wymagania miałam bardzo wygórowane, książka spełniła je w zupełności. Jedyne, do czego trzeba się przyzwyczaić, to styl literacki Jane Austen, tak różny od współcześnie spotykanego. Nie twierdzę przez to, że jest gorszy, tylko inny. Jednak już po kilkudziesięciu stronach zachwyciła mnie jej narracja, elegancka powściągliwość w opisywaniu zdarzeń i uczuć bohaterów. Przy tym wszystkim język, bardziej uroczysty i staromodny, uroczo dopełnia całości i wydaje się, iż nie sposób nie zakochać się w tej powieści. Jednak rzeczą najgodniejszą uwagi, są zawiłe, inteligentne dialogi prowadzone głównie między Elizabeth i panem Darcy - pełne drobnych złośliwości i przekory, dowodzenia świeżości umysłu i niezachwianych poglądów. Każda taka scena stanowiła dla mnie dodatkową wisienkę na torcie. Zdążyłam nawet odkryć jedno z podłoży mojego afektu dla rzeczonego serialu - bohaterowie filmu używają bowiem dialogów wziętych wprost z książki. Uważam, że "Duma i uprzedzenie" to najlepsza książka z tzw. literatury kobiecej, jaką miałam okazję przeczytać.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2642
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: helen__ 2012-09-29 20:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Duma i uprzedzenie - istn... | Puchata Owca
To moja ulubiona Austen - tyle w niej wszystkiego - cierpkiehgo dowcipu, małych i dużych śmiesznostek (wspomnę tylko o panu Collinsie i Lady Katarzynie)- emocji pod płąszczykiem konwenansu. Ja też najpierw obejrzałam serial zrealizowany przez BBC - i nie ma dla mnie innego pana Darcy jak Colin Firth.:) Pozdrawiam serdecznie.:)
Użytkownik: Puchata Owca 2012-09-30 19:02 napisał(a):
Odpowiedź na: To moja ulubiona Austen ... | helen__
Co do pana Darcy'ego zgadzam się w zupełności. Tak samo, nie ma dla mnie lepszej Elizabeth od Jennifer Ehle (za tę rolę została wszakże nagrodzona). Razem stworzyli dzieło tak urokliwe, że opiewana wersja filmowa z 2005 roku (ta z Keirą Knightley) moim zdaniem nie dorasta im do pięt. Ale muszę przyznać, że cała obsada była genialna - każda z osób doskonale stworzyła swoją postać. Co do książki i tych "małych i dużych śmieszności", o których wspomniałaś, co powiesz o pani Bennet? Albo Lidii? One również są nieziemsko komiczne, czy może nawet irytujące. W sumie, jeśli nie boisz się sprofanować oryginału, polecam obejrzeć "W świecie Jane Austen". Jest to miniserial, którego bohaterka, dotychczas żyjąca w naszych realiach, przenosi się do świata "Dumy i uprzedzenia". Całość wychodzi całkiem zabawnie - polecam, jeśli nie miałaś okazji jeszcze obejrzeć. Pozdrawiam serdecznie ;)
Użytkownik: helen__ 2012-09-30 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do pana Darcy'ego zgad... | Puchata Owca
Dziękuję za polecenie filmu - nie słyszałam nawet o nim. Wersji z Keirą nie oglądałam - nie wspominając, że nie mogę na nią patrzeć. :) Serial BBC zrealizowany po mistrzowsku, wierny, okrutnie wierny książce - czasmai całymi dialogami z niej czerpał. Lidia i Pani Bennet prześmieszne, chociaż nie wiem, czy bardziej śmieszne czy smutne. Naiwność i głupota potrafią wiele złego wyrządzić. A przecież pan Bennet - który się wydaje postacią pozytywną, dobrą? - dla mnie on traci poprzez swoją spolegliwość wobec znacznej części rodziny, nie jest taki głupi (po prostu) - jak niektórzy człownkowie jego rodziny - a mimo to popełnia błędy i gdyby nie jego brak konsekwencji - Nie byłoby problemów.:)
Użytkownik: Puchata Owca 2012-10-04 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za polecenie fil... | helen__
Co do pana Benneta, ciężko jednoznacznie się wypowiedzieć. Podczas oglądania serialu wzbudził we mnie same dobre odczucia - wrodzona inteligencja i poczucie humoru, podszyte sporą dawką ironii, niezwykle przypadło mi do gustu. Dopiero czytając książkę zobaczyłam, jak Austen wytyka mu (poprzez przemyślenia Elżbiety) kompletny brak szacunku do żony okazywany jawnie przy dzieciach, brak zainteresowania wychowaniem dziewcząt itd. W serialu widać to, lecz nie wprost, co znacznie umniejsza te przywary. Mimo wszystko uwielbiam tę postać i przyznam, że do tej pory nie mogę w pełni zrozumieć podstaw, na jakich pan Darcy zarzucił mu ogólny brak ogłady Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.
Użytkownik: helen__ 2012-09-29 20:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Duma i uprzedzenie - istn... | Puchata Owca
Przepraszam za literówki - co dowodzi,że nie powinno się komentować patrząc na talerz z karkówką.:)
Użytkownik: helen__ 2012-11-04 09:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Duma i uprzedzenie - istn... | Puchata Owca
Powiem tak - nie wiem, czy natchnęła mnie nasza krótka acz miła rozmowa, natomiast poczułam brak swojego egzemplarza (bo zaginął wieki temu), i sobie poszukałam na allegro tego samego (Prószyński, '98 rok z obrazem White'a na okładce) i się cieszę jak wariatka, rzecz jasna.:)
Użytkownik: Puchata Owca 2012-11-26 12:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Powiem tak - nie wiem, cz... | helen__
Nie dziwię się temu wcale - sama nie posiadam egzemplarza, a ten, który czytałam, wypożyczyłam z biblioteki. Może kiedyś skuszę się na własny? Tylko teraz większość ma Kirę na okładce... Intryguje mnie jednak różnica w przekładzie. Osobiście czytałam wersję Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i bardzo przypadła mi do gustu. Orientujesz się może, jak sytuacja wygląda w przypadku innych przekładów?
Użytkownik: helen__ 2012-11-26 16:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie dziwię się temu wcale... | Puchata Owca
Tak, ja mam ten sam przekład, zresztą, pani Przedpełska popisała się niejeden raz (w pozytywnym sensie), wic nie ma co wymyślać. A Tu masz, proszę, jak darmo.:)

http://allegro.pl/duma-i-uprzedzenie-austen-i2819646584.html
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: