Dodany: 02.08.2012 18:56|Autor:

Książka: Kobiety bez mężczyzn
Parsipur Shahrnush
Notę wprowadził(a): margines

"Kobiety bez mężczyzn" autorstwa Shahrnush Parsipur to magiczna opowieść o pięciu irańskich kobietach. Znajdziemy wśród nich m.in. młodą nauczycielkę, gospodynię domową w średnim wieku i prostytutkę. Różni je wszystko - wiek, pochodzenie, status społeczny, łączy natomiast pragnienie wolności i tęsknota za szczerą miłością. Losy kobiet krzyżują się pewnego dnia w ogrodzie na przedmieściach Teheranu. Ogród w Karadż staje się dla nich wszystkich przystanią i utopijną krainą, do której mężczyźni nie mają wstępu. Książka "Kobiety bez mężczyzn", ze względu na panującą w niej atmosferę magii i brak wyraźnej granicy między fantazją a rzeczywistością, będzie z pewnością bliska miłośnikom prozy Gabriela Garcíi Márqueza czy Isabel Allende.

Książka po raz pierwszy ukazała się w 1989 roku. Cały nakład został wyprzedany w niecałe dwa tygodnie, ale dodruk książki został wstrzymany przez rząd Iranu, a wydawnictwo, w którym się ukazała - zamknięte. Kontrowersyjna treść powieści stała się powodem procesu i aresztowania autorki. Ze względu na cenzurę i szykany ze strony władz Shahrnush Parsipur opuściła Iran i od kilkunastu lat mieszka w USA. Jej książka do dziś nie jest w Iranie dostępna w oficjalnym obiegu, choć znają ją czytelnicy na całym świecie.

"Shahrnush Parsipur jest bardzo znana w Iranie, podobnie jak jej książka. Jako nastolatka byłam pod wrażeniem wyobraźni i surrealistycznego stylu Parsipur. Jest bardzo filmowy. Zachwycił mnie poetycki styl książki, a także jej metaforyka i symbolizm. Nie zdawałam sobie sprawy, że ogród może pełnić funkcje oczyszczające, że może pomóc w odzyskaniu osobowości. Nie wiedziałam też, jak ten temat jest istotny dla wielu Irańczyków".
Shirin Neshat, irańska artystka wizualna, reżyserka filmu "Kobiety bez mężczyzn", nagrodzonego Srebrnym Lwem na 66. MFF w Wenecji

"Prawdziwe arcydzieło... Parsipur jest jednym z gigantów literatury irańskiej".
"Camden New Journal"

[Claroscuro, 2010]